Decyzja ZUS nr 62/2018 z dnia 16 marca 2018 r., sygn. WPI/200000/43/62/2018
Podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne
Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2168 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1778 ze zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 22 stycznia 2018 r. przez Pana prowadzącego pozarolnicza działalność gospodarczą pod firmą:................ w sprawie możliwości opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Uzasadnienie
W dniu 22 stycznia 2018 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek złożony przez przedsiębiorcę:................ o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Powyższy wniosek został uzupełniony przez Wnioskodawcę pismem z 12 lutego 2018 r. (doręczonym do Oddziału w dniu 16 lutego 2018 r.)
Wnioskodawca poinformował, że w okresie od października 2016 r. do . - września 2017 r. pozostawał w stosunku pracy z..............
We wskazanym wyżej okresie na rzecz wskazanego powyżej podmiotu Wnioskodawca wykonywał zadania z zakresu staży cząstkowych w obszarze stomatologii, wynikające z ramowego programu stażu podyplomowego lekarza dentysty stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z 26 września 2012 r. w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 474). Zgodnie z rzeczonym programem Wnioskodawca zobowiązany byt do odbycia 8 cząstkowych staży (z zakresu stomatologii zachowawczej, stomatologii dziecięcej, chirurgii stomatologicznej, protetyki stomatologicznej, periodontologii, ortodoncji, ratownictwa medycznego, orzecznictwa lekarskiego, bioetyki oraz prawa medycznego). Zaliczenie i rozliczenie uczestnictwa w powyżej wymienionych szkoleniach stażowych stanowi zgodnie z art. 5 ust. 8 ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1778), podstawę do ubiegania się przez lekarza dentystę - stażystę o prawo wykonywania zawodu niezbędne do prowadzenia samodzielnej obsługi pacjentów. Wszystkie czynności związane ze świadczeniami stomatologicznymi były przez Wnioskodawcę wykonywane pod bezpośrednim nadzorem lekarza wskazanego przez pracodawcę i za jego zgodą lub na jego polecenie. W dniu października 2017 r. Wnioskodawca uzyskał prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty. W dniu października 2017 r. Wnioskodawca rozpoczął po raz pierwszy w życiu prowadzenie działalności gospodarczej. W jej ramach podjął na podstawie umowy o świadczenie usług stomatologicznych współpracę z podmiotem, z którym łączył go stosunek pracy w ramach stażu podyplomowego. Wnioskodawca nigdy wcześniej nie prowadził działalności gospodarczej w żadnej formie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty