14.07.2017 Ubezpieczenia

Decyzja ZUS nr 885/2017 z dnia 14 lipca 2017 r., sygn. WPI/200000/43/885/2017

Pakiety Medyczne


Na podstawie art. 10 ust 1 i ust. S ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tj. Dz.U. z 2016 r. poz. 1829 ze zm.) w związku z art 83d ustawy /dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tj. Dz.U. z 2016 r. poz. 963 ze zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedsiębiorcy: ................. Sp. z o.o. w ................. przedstawione we wniosku złożonym w dniu 12 lipca 2017 r. w sprawie nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wartości wspófinansowanych pracownikom świadczeń w postaci prywatnej opieki medycznej tzw. pakiet medyczny.

Uzasadnienie

W dniu 12 lipca 2017 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy: ............... Sp. z o.o. w .................. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

W opisie zdarzenia przyszłego Wnioskodawca przedstawił, że zamierza wprowadzić nowy benefit dla pracowników w formie prywatnej opieki medycznej - forma abonamentowa. Pracownicy, którzy wyraża chęć korzystania z dodatkowych świadczeń tego typu uzyskają dostęp do określonych usług medycznych (niedotyczących medycyny pracy). Pakiety medyczne będą w części finansowane przez pracownika, a w pozostałej części przez pracodawcę ze środków obrotowych Spółki. Spółka zamierza zaoferować swoim pracownikom zakup pakietu o wartości zł za zł. W konsekwencji pracownicy będą nabywać pakiety medyczne po cenie niższej niż detaliczne. Pakiet medyczny w części finansowany przez pracodawcę stanowić będzie przychód pracowników z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ustawy / dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Spółka wskazuje, że współfinansowanie pakietów medycznych prze2 pracodawcę następować będzie na podstawie zapisów w Zakładowym 1''kładzic Zbiorowym Pracy o następującej treści: "Pracownicy mogą przystąpić do programu prywatnej opieki medycznej. Pracownicy, którzy dobrowolnie przystąpią do programu są uprawnieni do zakupu usług opieki medycznej po preferencyjnej cenie, która jest niższa niż cena detaliczna usługi, nabywanej przez pracodawcę. Pracodawca zobowiązuje się do sfinansowania pozostałej kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy ceną nabycia danej usługi a kwotą uiszczoną przez pracownika. Pracownik zobowiązany jest do zapłaty, za każdy miesiąc zakupu usług, należności wynikającej z przyznanego mu świadczenia przez potrącenie odpowiedniej kwoty z wynagrodzenia. Kwota w/w należności wynikającej z regulaminu korzystania z opieki medycznej może być potrącana tylko za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie."

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty