Decyzja ZUS nr 258 z dnia 13 lipca 2017 r., sygn. DI/100000/43/725/2017
Wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne oraz składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych korzyści materialnej polegającej na zakupie przez
Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t, j. Dz. U. z 2016, poz.1829 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz. U. z 2016, poz. 963 ze zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku ............. z dnia 30 maja 201 7 r., doręczonym dnia 31 maja 2017r. uzupełnionym dnia 28 czerwca 2017r, w przedmiocie dotyczącym wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne oraz składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych korzyści materialnej polegającej na zakupie przez pracownika pakietu medycznego, ubezpieczenia grupowego oraz kart multisport po cenie niższej niż detaliczna.
Uzasadnienie
Dnia 31 maja 2017 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek złożony przez .................. o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 28 czerwca 2017r. doręczonym, dnia 28 czerwca 2017r.
Wnioskodawca wskazał, iż w Spółce obowiązuje regulamin wynagradzania z dnia (z późniejszymi zmianami), który ustala warunki wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą.
Wnioskodawca wskazał, iż zgodnie z zapisami regulaminu, pracownicy Spółki oraz członkowie ich rodzin, którzy zgłosili chęć uczestniczenia w programie prywatnego ubezpieczenia medycznego są uprawnieni do korzystania z pakietu usług medycznych. Zakup pakietów medycznych jest aktualnie finansowany w całości ze środków obrotowych Spółki. W związku ze zwiększającym się z każdym rokiem zatrudnieniem, Spółka planuje wprowadzić do regulaminu wynagradzania zmiany, polegające na wprowadzeniu częściowej odpłatności ze strony pracowników, w odniesieniu do nabywanych przez Spółkę pakietów medycznych. Innymi słowy opłata z tytułu usług medycznych będzie współfinansowana przez pracownika i pracodawcę. Faktura będzie wystawiana, przez dostawcę usług medycznych, tak jak dotychczas tj. bezpośrednio na Spółkę. Jednakże co miesiąc będzie dokonywane rozliczenie z tytułu odpłatności pracowników, odbywać się to będzie poprzez stosowne potrącenie z wynagrodzenia. Kwota odpłatności ponoszonej przez pracownika z tytułu przedmiotowych świadczeń medycznych zostanie szczegółowo określona w regulaminie wynagradzania. Różnica pomiędzy wartością świadczenia, a odpłatnością ponoszoną przez pracownika będzie pokrywana przez pracodawcę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty