16.05.2017 Ubezpieczenia

Decyzja ZUS nr 609/2017 z dnia 16 maja 2017 r., sygn. WPI/200000/43/609/2017

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne - pakiet medyczny

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2016 poz. 1829 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2016 poz. 963 ze zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedsiębiorcy: .................... zawarte we wniosku złożonym w dniu 05 maja 2017 r. w przedmiocie nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wartości korzyści materialnej na rzecz pracowników w postaci częściowego sfinansowania wartości świadczeń medycznych z tytułu umowy o grupowe ubezpieczenia na życie i zdrowie tzw. pakiet medyczny, która ma być zawarta przez wnioskodawcę z Towarzystwem Ubezpieczeniowym.

Uzasadnienie

W dniu 05 maja 2017 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy: ............................. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. W opisie zdarzenia przyszłego Wnioskodawca wskazał:

Firma ......................... wynegocjowała z Towarzystwem Ubezpieczeniowym ofertę grupowego ubezpieczenia opieki zdrowotnej. Spółka zamierza zaproponować swoim pracownikom to świadczenie, niezależnie od przysługującego im wynagrodzenia za pracę. Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 26 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, podstawy wymiaru składek nie stanowią korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji. W związku z treścią § 2 ust. 1 pkt 26 niniejszego rozporządzenia w celu umożliwienia korzystania przez pracodawców z ulgi w składce, spółka w regulaminie wynagrodzeń umieści zapisy, które będą przewidywały, że spółka może nabyć określone świadczenia i następnie odsprzedać je pracownikom. Pracownicy będą mogli nabyć te świadczenia od pracodawcy za cenę niższą od ceny detalicznej zapłaconej przez pracodawcę. Przedstawione usługi spółka będzie nabywała ze środków obrotowych. Wnioskodawca dodatkowo poinformował, że wartość świadczeń, do których pracownik uzyska prawo, a więc do ubezpieczenia opieki zdrowotnej stanowi przychód w rozumieniu art. 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) osiągany przez pracownika u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty