24.02.2016 Ubezpieczenia

Decyzja ZUS nr 89 z dnia 24 lutego 2016 r., sygn. DI/100000/43/65/2016

Uwzględnianie w podstawie wymiaru składek na ub. emerytalne i rentowe wartości rekompensaty finansowej wypłacanej w związku z rozwiązaniem umowy o pracę, w ramach Programu Dobrowolnych Odejść

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 584, ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 121, ze zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku przedsiębiorcy .............. Sp. z o. o. z siedzibą w ............... z dnia 12 stycznia 2016 r., doręczonym w dniu 18 stycznia 2016 r. (uzupełnionym pismem z dnia 12 lutego 2016 r., doręczonym 17 lutego 2016 r.). w przedmiocie uwzględniania w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wartości rekompensaty finansowej, która zostanie wypłacona pracownikom spółki w związku z rozwiązaniem umowy o pracę, w ramach Programu Dobrowolnych Odejść.

Uzasadnienie

Dnia 18 stycznia 2016 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek złożony przez przedsiębiorcę ................ Sp. z o. o. z siedzibą w................ o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wniosek został uzupełniony pismem doręczonym dnia 17 lutego 2016 r.

Wnioskodawca wskazał, że na podstawie uchwały Zarządu Sp. z o.o. w Spółce został uruchomiony Program Dobrowolnych Odejść (dalej "PDO" lub program). Program jest skierowany do pracowników Spółki, którzy zgodnie z Regulaminem PDO zostali podzieleni na trzy grupy w zależności od zajmowanego stanowiska pracy w strukturze organizacyjnej Spółki. Program polega na umożliwieniu pracownikom Spółki, którzy nie są zainteresowani kontynuowaniem zatrudnienia u Pracodawcy, rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem dokonanym przez pracownika w rozumieniu Kodeksu Pracy i w terminie wskazanym w decyzji Spółki o dopuszczeniu pracownika do Programu. Na wniosek pracownika i za zgodą Spółki może dojść do ustalenia wcześniejszego terminu rozwiązania umowy o pracę w ramach programu na podstawie art. 36 § 6 Kodeksu Pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty