11.12.2014 Ubezpieczenia

Decyzja ZUS nr 1416/2014 z dnia 11 grudnia 2014 r., sygn. WPI/200000/43/1416/2014

Brak obowiązku ubezpieczeń - członkowie zarządu spółdzielni.

Nu podstawie art. 10 ust. 1 i ust 5 ustawy z. dnia 02 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 672 ze zm.) W związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j Dz.U 2013 r. poz. 1442 ze zm.)i Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko wyrażone we wniosku złożonym w dniu 27 listopada 2014 r. przez ................. w sprawie braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od premii uznaniowej wypłaconej zastępcom prezesa zarządu, powołanych dopełnienia swoich funkcji wyłącznie na podstawie uchwały Rady Nadzorczej.

UZASADNIENIE

W dniu 27 listopada 2014 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, ze Rada Nadzorcza spółdzielni powołała na podstawie uchlał) zastępców prezesa zarządu, którzy za pełnienie swoich obowiązków otrzymują ryczałtowe wynagrodzenie. Ponadto wnioskodawca wskazał, iż poza powołaniem nic łączy ich inny stosunek prawny ze spółdzielnią. Od otrzymywanego wynagrodzenia nie są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne. FP i FGŚP na podstawie art. 6 ust, I ustawy o ubezpieczeniach społecznych. Jednocześnie Wnioskodawca wskazał, że za osiągnięte wyniki badań będzie miał wypłaconą premię uznaniową.

W związku z powyższym Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy ta premia będzie podstawą do składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, FP i FG.ŚP

Zdaniem Wnioskodawcy, premia uznaniowa dla zarządu nic stanowi podstawy naliczania składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne. FP i FGŚP. ponieważ art. 6 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach społecznych nic wymienia zastępcy prezesa zarządu z powołania jako tytułu obowiązkowo podlegającego ubezpieczeniom niezależnie od otrzymanego wynagrodzenia ryczałtu, czy premii uznaniowej.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważy I. co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, ze przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowo jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualno sprawie.

W myśl art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, 0 których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz Pracy. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek

Ponadto Zakład nie jest właściwy do udzielenia interpretacji w zakresie spraw dotyczących objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, jednakże na podstawie art. 109a ust 2 ustawy z. dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. 2008 r. Nr 164. poz. 1027) sprawy dotyczące obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne należą do właściwości Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w trybie wydawania decyzji z wniosku o wydanie pisemnej interpretacji nie prowadzi postępowania wyjaśniającego ani postępowania dowodowego, a wydając decyzję opiera się jedynie na treści wniosku, zwracając jednocześnie uwagę. iż wiążący charakter niniejszej decyzji ograniczony został jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę. Zakład rozstrzygając niniejszą sprawę oparł się na informacji przedstawionej w stanic faktycznym, z której wynika, że z zastępcami prezesa zarządu nie łączy Wnioskodawcy żaden stosunek prawny po/a powołaniem do pełnienia funkcji na podstawie uchwały Rady Nadzorczej.

Zgodnie z przepisami ustawy z. dnia 16 września 1982r. Prawo spółdzielcze (t.j Dz.U z2003 r. Nr 188. poz. 1848 z późn. zm.) zarząd kieruje działalnością spółdzielni oraz reprezentuje ją na zewnątrz. Członków zarządu, w tym prezesa i jego zastępców, wybiera i odwołuje, stosownie do postanowień statutu, rada lub walne zgromadzenie. Jednocześnie w myśl art. 52 § 1 powyższej ustawy z członkami zarządu zatrudnionymi w spółdzielni rada spółdzielni nawiązuje stosunek pracy w zależności od powierzonego stanowiska na podstawie umowy o pracę albo powołania (art. 68 Kodeksu pracy). Nic dotyczy to spółdzielni pracy, W których zatrudnienie członków następuje bez względu na stanowisko na podstawie spółdzielczej umowy o pracę, oraz tych spółdzielni produkcji rolnej, w których podstawą świadczenia pracy przez członków jest stosunek członkostwa.

Skład Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego w uchwale z dnia 21 lutego 2003 r. (sygn. akt III P/P 19/2002) odrzucił możliwość nawiązywania stosunku pracy z członkami zarządu spółdzielni na podstawie powołania, stwierdzając jednocześnie, że przepis art. 52 § 1 ustawy Prawo spółdzielcze nie jest przepisem odrębnym w rozumieniu art. 68 paragraf 1 ustawy z dnia z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, oznacza, iż samo powołanie na członka zarządu spółdzielni mieszkaniowej nic rodzi obowiązku nawiązaniu stosunku pracy.

Katalog osób podlegających obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym określono w an. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Dla rozstrzygnięcia obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym konieczne jest ustalenie, czy dana osoba posiada jeden z tytułów ubezpieczenia określonych tym przepisem.

Powyższy przepis nie zalicza do ubezpieczonych osoby pełniącej funkcję zastępcy prezesa zarządu na podstawie powołania uchwałą Rady Nadzorczej pod warunkiem, że funkcja ta nie jest wykonywana w ramach stosunku prawnego określonego w tym przepisie (np. umowa o pracę lub umowa zlecenia). Powołanie nu członka zarządu jest powołaniem do pełnienia funkcji, zatem osoba, która pełni funkcję członka zarządu tylko na podstawie uchwały powołującej, nie podlega z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym.

Jednocześnie odnosząc się do braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne Zakład podkreśla, iż obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne reguluje ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, uzależniając zaistnienie tegoż obowiązku nic od finansowego wymiaru pełnionej funkcji, a od formy w jakiej został mianowany na stanowisko członek zarządu. Sam fakt osiągania wynagrodzenia nie rodzi obowiązku opłacania składek, jeżeli nie jest ono związane z zaistnieniem określonego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego W postaci np. zawartej umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej.

W konsekwencji Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od wynagrodzenia wypłaconego zastępcom prezesa zarządu, którzy zostali powołani do pełnienia funkcji wyłącznie poddanie uchwały Rady Nadzorczej spółki. Wnioskodawca nic będzie miał również obowiązku odprowadzania składek od premii uznaniowej za osiągnięte wyniki, albowiem jak wskazał w sianie faktycznym Wnioskodawca, zastępców prezesa zarządu nic łączy z Wnioskodawcą żaden stosunek prawny, poza powołaniem na podstawie uchwały Rady Nadzorczej.

Mając na uwadze, treść wniosku o wydanie pisemnej interpretacji, z którego wynika, iż zastępcy prezesa zarządu swoją funkcję będą pełnić wyłącznie na podstawie powołania uchwały Rady Nadzorczej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał za prawidłowe stanowisko przedsiębiorcy odnośnie braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od premii uznaniowej za osiągnięte wyniki.

Pouczenie

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania decyzji

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 1 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nic jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnu 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sadu Okręgowego.

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS. która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez, tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Źródło: Biuletyn Informacji Publicznej ZUS, www.zus.pl/bip/

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty