Decyzja ZUS nr 488 z dnia 17 grudnia 2013 r., sygn. DI/100000/451/1681/2013
Podstawa wymiaru składek na ubezp. społeczne - dodatkowe świadczenia opieki medycznej
Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r., poz. 672 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku: uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku z dnia 27 listopada 2013 r. złożonym w dniu 6 grudnia 2013 r. przez ............. Sp. z o.o. z siedzibą w .................. , w przedmiocie braku obowiązku uwzględniania w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wartości dodatkowych świadczeń medycznych oferowanych przez spółkę swoim pracownikom.
Uzasadnienie
Dnia 6 grudnia 2013 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek przedsiębiorcy ............. Sp. z o.o. z siedzibą w ........... o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Wnioskodawca w treści wniosku wskazał, iż spółka wprowadziła do regulaminu wynagradzania zapis zgodnie z którym pracownicy będą uprawnieni do zakupu pakietu medycznego o następującej treści: "Zarząd Spółki może przyznać pracownikowi uprawnienie do zakupu usługi opieki medycznej w wysokości zł, która jest kwotą niższą niż detaliczna cena usługi, nabywanej przez pracodawcę ze środków własnych. Pracodawca jest zobowiązany do sfinansowania pozostałej kwoty, która stanowi różnicę pomiędzy ceną nabycia a kwotą uiszczoną przez pracownika. Pracownik natomiast jest zobowiązany do uiszczenia kwoty wynikającej z przyznanego mu świadczenia poprzez potrącenie z wynagrodzenia". Z regulaminu wynika zatem, że z tytułu powyższego świadczenia Spółki na rzecz pracownika, będzie on ponosił odpłatność w kwocie zł brutto za jeden miesiąc kalendarzowy. Różnica pomiędzy wartością świadczenia, a odpłatnością ponoszoną przez pracownika będzie pokrywana przez pracodawcę. Z uwagi na to, że cena nabycia powyższej usługi przez pracownika jest niższa niż detaliczna, spółka ustala kwotę korzyści materialnej (przychodu), którą pracownik uzyskuje z tytułu nabycia częściowo nieodpłatnego świadczenia. Przychód pracownika jest opodatkowany na zasadach przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty