Decyzja ZUS nr 1330/2013 z dnia 1 października 2013 r., sygn. WPI/2000000/451/1330/2013
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, ekwiwalent za pranie odzieży roboczej będący w rzeczywistości ryczałtem
Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz. U. z 2010 r., Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t,j. Dz. U. z 2009 r., Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 24,09,2013 r. przez w ................. w sprawie nieuwzględnienia w podstawie wymiaru .składek na ubezpieczenia społeczne zryczałtowanej kwoty ekwiwalentu pieniężnego za pranie odzieży roboczej.
Uzasadnienie
W dniu 24.09.2013 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy ................... w ............ o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Wnioskodawca wskazał, iż zatrudnia pracowników zarówno na stanowiskach fizycznych i umysłowych. Wnioskodawca poinformował, że pracownikom zajmującym się pracami fizycznymi (dot. gospodarzy domów i konserwatorów) zapewnia zgodnie z art. 237 Kodeksu Pracy odzież i obuwie robocze. Wnioskodawca wskazał, że osoby pracujące na stanowiskach umysłowych oraz wykonujące prace sprzątaczki, szatniarki, administratora, inspektora, magazyniera oraz Zarząd Spółdzielni, zgodnie z art. 237 § 2 Kodeksu Pracy używają własnej odzieży i obuwia, za zgodą pracowników. Wnioskodawca poinformował, że nie ma możliwości prania odzieży i w związku z tym wszystkim pracownikom wypłacany jest ekwiwalent za pranie w stałych kwotach, ustalonych oddzielnie dla pracowników wykonujących prace fizyczne oraz pracowników zatrudnianych na stanowiskach umysłowych. Wnioskodawca wskazał, że kwota wypłacanego ekwiwalentu została ustalona na podstawie zebranych informacji o cenach jakie oferują pralnie. Ekwiwalent za pranie jest pomniejszany o 50 % za czas nieobecności pracownika w pracy trwającej od 11 do 15 dni roboczych w ciągu miesiąca. Wnioskodawca wskazał, że ekwiwalent nie jest wypłacany pracownikom, jeśli nieobecność trwa powyżej 15 dni roboczych w ciągu miesiąca kalendarzowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty