Pismo Zastępcy Dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych z 11 października 2012 r. /Wypłata w formie niepieniężnej wynagrodzenia za umorzony udział/, sygn. DD5/8213/102/12/KSM/PK-1851
O przysporzeniu można mówić nie tylko wówczas, gdy nastąpi u podatnika przyrost po stronie aktywów, ale również wówczas, gdy nastąpi trwałe zmniejszenie jego zobowiązań (pasywów). W treści art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustawodawca wskazuje zresztą, iż za taki przychód uznać należy wartość umorzonych podatnikowi zobowiązań, jak również wartość przedawnionych zobowiązań podatnika.
Teza od Redakcji
W związku z pismem z dnia 3.10.2011 r. nr (...) oraz przesłanym w ślad za tym pismem drogą mailową wystąpieniem Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, stanowiącym prośbę o opinię co do zasadności wniesienia skargi kasacyjnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 7.09.2012 r. sygn. akt I SA/Łd 809/12 uchylającego interpretację indywidualną z dnia 13.04.2012 r. nr IPTPB3/423-31/12-2/PM dotyczącą podatkowych skutków uregulowania zobowiązania z tytułu umorzenia udziałów spółki kapitałowej poprzez przeniesienie własności nieruchomości, Departament DD poniżej przedstawia stanowisko w sprawie:
W dniu 26 stycznia 2012 r. do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z umorzeniem udziałów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty