19.05.2010

Kontrola udzielania zamówień publicznych /Przesłanki wykluczenia wykonawcy z udziału w postępowaniu na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp/

Zgodnie z art. 45 ustawy Prawo zamówień publicznych w postępowaniach  o udzielenie zamówienia publicznego, których wartość jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na postawie art. 11 ust. 8 ustawy Pzp, zamawiający zostali zobligowani do żądania wniesienia wadium przez wykonawców biorących udział  w tych postępowaniach. Z kolei w postępowaniach o niższej wartości zamawiający samodzielnie podejmuje decyzję o tym, czy zobowiąże wykonawców do uiszczenia wadium. Wyjątek od powyższej zasady dotyczy jedynie zamawiających sektorowych, którzy na podstawie art. 138 c ust. 1 pkt 3 ustawy, niezależnie od wartości postępowania mogą odstąpić od obowiązku żądania wnoszenia wadium.

 

Przykłady nieprawidłowości stwierdzonych podczas kontroli Prezesa UZP  

Zgodnie z art. 45 ustawy Prawo zamówień publicznych w postępowaniach  o udzielenie zamówienia publicznego, których wartość jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na postawie art. 11 ust. 8 ustawy Pzp, zamawiający zostali zobligowani do żądania wniesienia wadium przez wykonawców biorących udział  w tych postępowaniach. Z kolei w postępowaniach o niższej wartości zamawiający samodzielnie podejmuje decyzję o tym, czy zobowiąże wykonawców do uiszczenia wadium. Wyjątek od powyższej zasady dotyczy jedynie zamawiających sektorowych, którzy na podstawie art. 138 c ust. 1 pkt 3 ustawy, niezależnie od wartości postępowania mogą odstąpić od obowiązku żądania wnoszenia wadium. Jednakże, w przypadku gdy zamawiający skorzysta z prawa do żądania wadium w postępowaniu, musi bezwzględnie przestrzegać przepisów art. 45 oraz 46 ustawy, tj. dotyczących form wadium, jego wysokości, terminów wniesienia oraz zwrotu.   Pomimo licznych nowelizacji ustawy Pzp, przepisy dotyczące wadium zachowują swoją zasadniczą postać. Ostatnie zmiany przepisów dotyczących wadium zostały wprowadzone ustawą z dnia  4 listopada 2009 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. Nr 206, poz. 1591) oraz ustawą z dnia  2 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 223, poz. 1778), które weszły w życie odpowiednio w dniu  22 grudnia 2009 r. oraz w dniu 29 stycznia 2010 r.  

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty