17.02.2009 Kadry i płace

Wyjaśnienie PFRON z dnia 17 lutego 2009 r. /Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych - Rozliczenie roczne za lata ubiegłe/

1. Obowiązek rozliczenia pomocy publicznej uzyskanej na podstawie art. 26 a ustawy

(dofinansowania do wynagrodzeń) wynika bezpośrednio z przepisu art.26 c ust.5 ustawy, który stanowi, że pracodawca dokonuje rozliczenia miesięcznego dofinansowania za okres roczny w terminie do 15 lutego roku następnego. Powołany przepis posiada charakter ogólny, tzn. odnosi się do wszystkich pracodawców, którzy wypełniają jego dyspozycję, a więc uzyskali dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych za dany rok. Ponieważ omawiany przepis wszedł w życie od 1 stycznia 2004 r., dlatego też znajduje zastosowanie do dofinansowań uzyskanych przez pracodawców poczynając od stycznia 2004 r. Natomiast konsekwencją zapisu mówiącego o dokonaniu rozliczenia za okres roczny jest fakt, iż rozliczeniu podlegać będą dofinansowania uzyskane za okres od stycznia do grudnia. Należy zwrócić również uwagę na fakt, iż ustawa nie wprowadza rozgraniczenia na przedsiębiorców (w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej) oraz pracodawców nie będących przedsiębiorcami, co powoduje, iż rozliczenie dotyczy wszystkich pracodawców bez względu na formę prawną oraz rodzaj prowadzonej działalności. Tak więc uzyskane dofinansowania rozliczyć powinni zarówno przedsiębiorcy (w tym zakłady pracy chronionej oraz pracodawcy nie prowadzący zakładów pracy chronionej, tzw. rynek otwarty) jak i pracodawcy, którzy przedsiębiorcami nie są (np. Powiatowe Urzędy Pracy czy Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie).

1.1 Obowiązek dokonania rozliczenia po akcesji

Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne po raz kolejny od akcesji Polski do Unii Europejskiej zobowiązani będą do rozliczenia pomocy publicznej uzyskanej z tytułu zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych zgodnie z unijnymi regułami dotyczącymi uzyskiwania i rozliczania pomocy w zakresie zatrudnienia. Rozliczeniu temu podlega pomoc uzyskana z tytułu dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych oraz sfinansowanych składek na ubezpieczenie społeczne. Podstawowe zasady dotyczące rozliczenia rocznego nie uległy zmianie w trakcie 2006 r., a więc pomoc rozliczana będzie według zasady memoriałowej, tj. z tytułu zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego w okresie od stycznia do grudnia 2006 r. oraz oddzielnie na każdego zatrudnionego. W formularzach dotyczących rozliczenia rocznego wykazywane będą natomiast zbiorcze wartości pomocy, kosztów oraz ewentualanych kwot pomocy do zwrotu obliczone odrębnie dla każdego pracownika niepełnosprawnego. Nie uległy zmianie również zasady dotyczące wyboru przez pracodawców metody obliczania podwyższonych kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych, a zatem pracodawca posiada możliwość wyliczenia faktycznie poniesionych podwyższonych kosztów lub też skorzystania z metody ryczałtowej, po złożeniu do Funduszu odpowiedniego oświadczenia. Przy wyborze metody ryczałtowej należy pamiętać o zmianie kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w zakresie dofinansowań do wynagrodzeń, które w 2006 r. wynosiło 849 zł.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty