Interpretacja indywidualna z dnia 15.12.2020, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.516.2020.3.EK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.516.2020.3.EK
brak opodatkowania przelewu Wierzytelności w ramach transakcji Sekurytyzacji oraz brak obowiązku rozpoznania w Polsce czynności podlegających opodatkowaniu
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z poźn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 września 2020 r. (data wpływu 18 września 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku przelewu Wierzytelności w ramach transakcji Sekurytyzacji oraz braku obowiązku rozpoznania w Polsce czynności podlegających opodatkowaniu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 września 2020 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku przelewu Wierzytelności w ramach transakcji Sekurytyzacji oraz braku obowiązku rozpoznania w Polsce czynności podlegających opodatkowaniu.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
A. (dalej: SPV) jest spółką specjalnego przeznaczenia, utworzoną zgodnie z prawem Wielkiego Księstwa Luksemburga i będącą rezydentem podatkowym tego państwa. SPV nie posiada w Polsce siedziby działalności gospodarczej, ani też stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. SPV nie jest także zarejestrowana dla celów podatku od towarów i usług w Polsce. SPV podlega, jako nieregulowany podmiot sekurytyzacyjny, luksemburskiemu prawu sekurytyzacyjnemu. B. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka) jest spółką prowadzącą działalność finansową, w szczególności, w zakresie zawierania umów leasingowych oraz umów najmu długoterminowego. W zakresie swojej działalności, Spółka udziela także swoim klientom finansowania w postaci pożyczek. Celem uzyskania finansowania potrzebnego do prowadzonej działalności, Spółka zamierza przeprowadzić transakcję sekurytyzacyjną (dalej: Sekurytyzacja) w odniesieniu do następujących wierzytelności:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty