Interpretacja indywidualna z dnia 11.12.2020, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.599.2020.1.MŻ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.599.2020.1.MŻ
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy związane z realizacją projektu.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 listopada 2020 r. (data wpływu 25 listopada 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. () - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 listopada 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. ().
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca () jest mikroprzedsiębiorstwem i świadczy publiczne usługi medyczne w zakresie kodu PKD 86.23.Z - Praktyka lekarska dentystyczna, w ramach kontraktu zawartego z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, z formą opodatkowania na zasadach ogólnych. Ewidencja księgowa prowadzona jest w formie księgi przychodów i rozchodów. Gabinet nie jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, ponieważ działalność medyczna jest zwolniona z podatku VAT i nie podlega odliczeniu. Wnioskodawca podpisał umowę o dofinansowanie z Województwem () na realizację projektu pt.: (), współfinansowanego ze środków unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa () na lata 2014-2020, w ramach Osi Priorytetowej 9 - Dostęp do wysokiej jakości usług publicznych, działania 9.1- Infrastruktura ochrony zdrowia, poddziałania 9.1.1 - Rozwój specjalistycznych usług medycznych. Projekt jest realizowany i dotyczy zakupu nowoczesnego sprzętu do dezynfekcji i sterylizacji tj.: autoklawu, lampy bakteriobójczej oraz zakupu środków ochrony indywidualnej między innymi: rękawiczek ochronnych, masek filtracyjnych, fartuchów ochronnych, przyłbic, płynów do dezynfekcji itp. Zgodnie z zapisem konkursu podatek VAT może być kosztem kwalifikowanym w projekcie. Taka też opcja została przyjęta we wniosku o dofinansowanie. Z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca nie jest płatnikiem podatku VAT i nie składa deklaracji VAT-7 może zaliczyć poniesione wydatki brutto jako koszt kwalifikowalny do rozliczenia dotacji, a podatek VAT w całości podlega zwrotowi w ramach wniosku o płatność.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty