Interpretacja indywidualna z dnia 02.12.2020, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.632.2020.1.SM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.632.2020.1.SM
w zakresie prawidłowości opodatkowania transakcji dostawy towarów na rzecz kontrahenta unijnego w opisanym modelu sprzedaży
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 września 2020 r. (data wpływu 15 września 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości opodatkowania transakcji dostawy towarów na rzecz kontrahenta unijnego w opisanym modelu sprzedaży jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 września 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości opodatkowania transakcji dostawy towarów na rzecz kontrahenta unijnego w opisanym modelu sprzedaży.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
X Sp. z o.o. (dalej Spółka lub Wnioskodawca) jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT i nie posiada poza Polską stałego miejsca prowadzenia działalności w rozumieniu ustawy o VAT. Spółka jest zarejestrowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych tylko w Polsce.
Spółka jest m.in. producentem sprzętu technicznego .
Spółka ma zawartą stałą umowę na sprzedaż towaru na rzecz niemieckiego kontrahenta. Kontrahent ten posiada właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych nadany mu przez właściwe dla niego państwo członkowskie (Niemcy).
Do tej pory zgodnie z umową w związku z dostawą towaru na rzecz kontrahenta następował bezpośrednio wywóz towaru i Spółka rozpoznawała tę transakcję jako WDT.
Mogą jednak w przyszłości wystąpić sytuacje, że Spółka wyprodukuje pewne ilości towaru na zamówienie kontrahenta, jednak w wyniku okoliczności leżących po stronie kontrahenta z Niemiec niemożliwy będzie ich wywóz bezpośrednio po dostawie. Spółka rozważa, aby w takich przypadkach zawierać stosowne porozumienia zmieniające ogólne warunki współpracy i uregulować poszczególne transakcje w sposób odmienny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty