Interpretacja indywidualna z dnia 06.11.2020, sygn. 0114-KDWP.4011.100.2020.1.LZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDWP.4011.100.2020.1.LZ
Świadczenia pieniężne otrzymane przez Wnioskodawcę będące formą odpłatności z tytułu umowy dożywocia, nie spowoduje powstania po Jego stronie dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 września 2020 r. (data wpływu 29 września 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:
- ustalenia źródła przychodu z tytułu odpłatnego zbycia zabudowanej nieruchomości gruntowej, na której posadowiony jest budynek handlowo usługowy, w drodze umowy dożywocia jest nieprawidłowe;
- w pozostałym zakresie - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 września 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia gruntu zabudowanego budynek handlowo usługowym na podstawie umowy dożywocia.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca jest właścicielem zabudowanej nieruchomości gruntowej na której posadowiony jest budynek handlowo - usługowy (dalej jako: Budynek). Wnioskodawca nabył nieruchomość gruntową niezabudowaną na podstawie umowy sprzedaży z dnia 23 lutego 1995 r. Następnie w latach 1995-1996 na przedmiotowej nieruchomości gruntowej wybudował Budynek. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą (dalej jako: Działalność gospodarcza). Obecnie budynek widnieje w ewidencji środków trwałych, natomiast w przyszłości Wnioskodawca planuje przenieść budynek do majątku prywatnego tj. do majątku wspólnego Wnioskodawcy oraz jego małżonki, gdyż pomiędzy nimi istnieje ustawowa wspólność majątkowa. Nieruchomość gruntowa stanowi majątek wspólny Wnioskodawcy i jego małżonki oraz nie jest ujęta w ewidencji środków trwałych. Po przeniesieniu Budynku do majątku prywatnego Wnioskodawca planuje na podstawie umowy dożywocia przenieść własność Budynku wraz z gruntem na rzecz czterech wnuków. W zamian za przeniesienie własności Budynku wraz z gruntem, wnukowie Wnioskodawcy będą zobowiązani do świadczenia na jego rzecz dożywotniej pomocy i opieki oraz do wypłaty świadczeń pieniężnych, których wysokość nie jest z góry ustalona. Świadczenie pieniężne będzie wypłacane w celu pokrycia kosztów związanych z opieką nad Wnioskodawcą oraz jego małżonką, jak również w celu zaspokojenia ich bieżących potrzeb.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty