Interpretacja indywidualna z dnia 02.11.2020, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.665.2020.1.MG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.665.2020.1.MG
brak prawa do odzyskania podatku VAT naliczonego związanego z realizacją zadania pn. ...
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 września 2020 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odzyskania podatku VAT naliczonego związanego z realizacją zadania pn. ... - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 września 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odzyskania podatku VAT naliczonego związanego z realizacją zadania pn. ....
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Dnia 30 grudnia 2019 roku Rada Miejska w na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, przyjęła Uchwałę NR .... W roku 2020 podjęto decyzję o naborze zainteresowanych osób wśród właścicieli nieruchomości (osoby fizyczne i prawne). Zgodnie z regulaminem naboru wniosków o udzielenie dofinansowania ze środków WFOŚiGW w w formie dotacji na zadania z zakresu usuwania azbestu na terenie województwa , Gmina będzie zawierać porozumienia z zainteresowanymi udziałem w programie, z zastrzeżeniem spełnienia warunków formalnych.
Beneficjentem dofinansowania w formie dotacji będzie Gmina .... Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym do zadań własnych gminy należy m.in. usuwanie wyrobów zawierających azbest. Uczestnik programu zobowiązuje się do współfinansowania w minimum 30% kosztów, jak i pokrycie kosztu podatku VAT od otrzymanej kwoty dofinansowania. Jest on również zobowiązany przed rozpoczęciem usuwania azbestu do wpłaty wkładu własnego stanowiącego 30% wartości kwoty oszacowanej na podstawie ilości zadeklarowanej we wniosku. W wyniku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego Gmina zawrze z wykonawcą umowę, której przedmiotem będzie usunięcie azbestu z jej terenu. Gmina zapłaci wykonawcy usługi należne wynagrodzenie, a otrzymana dotacja zostanie rozliczona z WFOŚiGW w .... Gmina jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Gmina przeprowadzi procedurę pozyskania środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), oraz dokona wyboru wykonawcy usługi usunięcia wyrobów zawierających azbest. Gmina rozliczy koszty usuwania azbestu i przedstawi je uczestnikom programu. Porozumienia zawarte z właścicielami nieruchomości w zakresie demontażu, odbioru, transportu i utylizacji azbestu są jednakowe dla wszystkich. Gmina zobowiązuje się do przeprowadzenia procedury pozyskania środków z WFOŚiGW oraz wyłonienia wykonawcy usługi usunięcia azbestu jak i rozliczenia całego zadania po jego zakończeniu, co wiąże się z przedstawieniem niezbędnych dokumentów finansowych i przetargowych w instytucji rozliczającej. W wyniku podpisanego porozumienia uczestnik programu zobowiązuje się do wpłaty wkładu własnego stanowiącego 30% wartości kwoty oszacowanej na podstawie ilości zadeklarowanej we wniosku o udzielenie dofinansowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty