30.10.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.10.2020, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.600.2020.KF, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.600.2020.KF

Prawo do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego z tytułu świadczenia usług jako biegły sądowy.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 października 2020 r. (data wpływu 1 października 2020 r. drogą elektroniczną e-PUAP), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z tytułu świadczenia usług jako biegły sądowy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 października 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z tytułu świadczenia usług jako biegły sądowy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest zatrudniona na umowę o pracę w banku i posiada uprawnienia biegłego sądowego w zakresie ekonomii, rachunkowości, finansów i bankowości, w związku z tym sporządza opinie głównie na rzecz Sądów jako ustanowiony biegły sądowy. W sierpniu 2020 r. Wnioskodawczyni zarejestrowała działalność gospodarczą (PKD 74.90.Z), rozlicza się z budżetem państwa liniowym podatkiem dochodowym od osób fizycznych i korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie wielkości obrotu wymienionego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

Świadczone usługi w ramach działalności gospodarczej nie są skierowane do pracodawcy oraz pracodawca nie ma i nie będzie mieć żadnego powiązania/związku z działalnością gospodarczą Wnioskodawczyni. W ramach umowy o pracę z pracodawcą, bank rozlicza Wnioskodawczynię według skali podatkowej - podatek progresywny na zasadach ogólnych. Wskazana działalność gospodarcza (PKD 74.90.Z) polega na sporządzaniu opinii finansowych oraz opinii ekonomiczno-finansowych dotyczących m.in. prawidłowości rozliczenia kredytów/pożyczek, prawidłowości naliczania odsetek, kosztów, ubezpieczeń, analizy prawidłowości konstrukcji umów bankowych/finansowych, analizy przepływów środków finansowych, analizy rozliczeń spłacanych kredytów czy alimentów. Zakres opinii określony został przez zleceniodawcę usług tj. Sąd (w postanowieniu) oraz w jednym przypadku przez osobę fizyczną. W ramach tej działalności gospodarczej nie są obecnie i nie będą oferowane usługi jakiegokolwiek doradztwa np. doradztwa w wyborze oferty kredytów różnych banków, doradztwa w zakresie różnych produktów finansowych, doradztwa związanego ze sposobem prowadzeniem rachunkowości czy ksiąg podatkowych oraz związanych z tym sposobem rozliczeń finansowych. W sporządzanych opiniach nie występują zalecenia porady itp. Prowadzona obecnie działalność nie jest też w żaden sposób związana z usługami prawniczymi, m.in. z powodu braku kwalifikacji w tym zakresie.

Sporządzane obecnie opinie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dotyczą w ramach otrzymanego zlecenia (najczęściej jest to postanowienie sądu) zbadania i ustalenia zaistniałego stanu faktycznego oraz dokonania różnorodnych wyliczeń wskazanych przez zleceniodawcę. Opinia taka zawiera wnioski końcowe będące podsumowaniem, lecz nie zawiera porad, zaleceń, wskazań jak postępować z opracowanym materiałem.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne