Interpretacja indywidualna z dnia 28.10.2020, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.535.2020.1.MT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.535.2020.1.MT
Prawo do wystawienia faktur korygujących w sytuacji wpisania błędnych danych nabywcy na fakturze pierwotnej.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 września 2020 r. (data wpływu 2 września 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do wystawienia faktur korygujących w sytuacji wpisania błędnych danych nabywcy na fakturze pierwotnej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 września 2020 r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do wystawienia faktur korygujących w sytuacji wpisania błędnych danych nabywcy na fakturze pierwotnej.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
W kwietniu 2017 roku doszło do porozumienia między Wnioskodawcą a nabywcą na świadczenie usługi wynajmu miejsca postojowego w hali garażowej. Od stycznia 2017 r. Wnioskodawca jest ryczałtowcem. Wnioskodawca świadczył wynajem na rzecz nabywcy łącznie na okres 40 miesięcy. Po zakończeniu za porozumieniem stron umowy na świadczenie usługi nabywca, z którym Wnioskodawca miał najpierw umowę ustną - ustaloną przez telefon, następnie korespondował z nabywcą drogą mailową (i poprzez drogę mailową również została umowa zakończona) zażądał od Wnioskodawcy wszystkich faktur VAT za cały okres świadczenia usługi. Wnioskodawca przystał na prośbę nabywcy i wysłał mu 40 faktur bez podatku VAT (ze względu na zwolnienie z podatku VAT na mocy art. 113 ust. 1 ustawy o VAT) z danymi nabywcy, tj. jego imieniem i nazwiskiem, adresem email i numerem telefonu, zgodnie z danymi, które Wnioskodawca posiadał pozyskanymi w drodze korespondencji mailowej i telefonicznej (nabywca prosząc Wnioskodawcę o wystawienie faktur nigdy nie podał na jakie konkretne dane wystawić faktury). Co ważne - nigdy wcześniej nabywca nie prosił podczas trwania umowy o faktury, jego prośba była jednorazowa po zakończeniu umowy. Wszystkie 40 faktur Wnioskodawca zeskanował i wysłał nabywcy na jego adres email. Nabywca po otrzymaniu faktur poprosił Wnioskodawcę o wystawienie faktur na nowe dane nabywcy, tj. na to samo imię i nazwisko oraz na adres firmy wraz z NIP. Po zapoznaniu się z przepisami, Wnioskodawca postanowił wystawić faktury korygujące do każdej z 40 oryginalnych faktur wraz z podaniem na fakturze korygującej pozycji przed i po korekcie, w tym przypadku pozycji nabywca.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty