Interpretacja indywidualna z dnia 21.10.2020, sygn. 0115-KDIT3.4011.408.2020.5.PS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.408.2020.5.PS
W zakresie skutków podatkowych najmu długoterminowego nieruchomości położonych na terytorium Wielkiej Brytanii i Irlandii: wartość początkowa, ujawnienie, podatek u źródła, MLI, różnice kursowe i odsetki do wartości początkowej, grunty, skutki sprzedaży.
Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 czerwca 2020 r. (data wpływu 29 czerwca 2020 r.), uzupełnionym pismami z dnia 1 września 2020 r. (data wpływu 2 września 2020 r.) oraz z dnia 6 października 2020 r. (data wpływu 6 października 2020 r.) wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej miedzy innymi podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych najmu długoterminowego nieruchomości położonych na terytorium Wielkiej Brytanii i Irlandii:
- jest prawidłowe w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 1, 2, 6, 9, 12, 13, 14, 15;
- jest nieprawidłowe w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 3, 4, 5, 7.
UZASADNIENIE
W dniu 29 czerwca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie amortyzacji nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej. Wniosek został następnie uzupełniony pismami z dnia 1 września 2020 r. (data wpływu 2 września 2020 r.) oraz z dnia 6 października 2020 r.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną objętą nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w Polsce. Jest w związku małżeńskim, w którym panuje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej. Żona Wnioskodawcy również objęta jest nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w Polsce.
Wnioskodawca wraz z żoną, od kilku lat zakupuje nieruchomości zagranicą w celu osiągania dochodów z najmu długoterminowego. W posiadaniu wspólnym Wnioskodawcy i jego żony jest sześć nieruchomości na terenie Wielkiej Brytanii oraz trzy nieruchomości na terenie Irlandii. Najmem oraz zarządzaniem tymi nieruchomościami zajmują się Agencje znajdujące się w miejscu położenia tych nieruchomości, odpowiednio na terytorium Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Za usługi te, Agencje Nieruchomości pobierają prowizje. Czynsz z najmu jest pobierany od Najemcy przez Agencje Nieruchomości, które po potrąceniu swoich prowizji oraz innych kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości, jeśli takie pojawiły się w danym miesiącu (koszty remontów, ubezpieczenia, itp.), przekazują pozostałą część czynszu co miesiąc na rachunek bankowy Wnioskodawcy. Najemcami są wyłącznie osoby fizyczne, a najem w Wielkiej Brytanii i Irlandii stanowi najem prywatny. Wnioskodawca i Jego Żona, z osiąganych dochodów z najmu w każdym z tych krajów, rozliczają się osobno w proporcji 50/50. Rozliczenie jest na zasadach ogólnych, uwzględniając ponoszone koszty uzyskania przychodu z wyłączeniem amortyzacji. W Wielkiej Brytanii i Irlandii nie są dokonywane odpisy amortyzacyjne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty