Interpretacja indywidualna z dnia 14.10.2020, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.337.2020.2.EB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.337.2020.2.EB
Prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją projektu.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 lipca 2020 r. (data wpływu 6 sierpnia 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 września (data wpływu 25 września 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- możliwości odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości w związku z realizacją projektu pn. () jest prawidłowe;
- podlegania opodatkowaniu otrzymanej dotacji jest nieprawidłowe;
- podlegania opodatkowaniu czynności przekazania oczyszczalni mieszkańcom po wybudowaniu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 sierpnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości w związku z realizacją projektu pn. (), podlegania opodatkowaniu otrzymanej dotacji oraz podlegania opodatkowaniu czynności przekazania oczyszczalni mieszkańcom po wybudowaniu. Wniosek uzupełniono w dniu 25 września 2020 r. o doprecyzowanie opisu sprawy, przeformułowanie pytania nr 2 i własnego stanowiska oraz podpis we właściwej kolumnie wniosku.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Gmina (...) (dalej: Gmina, Wnioskodawca) jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku VAT i składa deklaracje VAT. Gmina będzie realizowała inwestycję polegającą na budowie przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków () etap. Inwestycja będzie dofinansowana z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Na podstawie otrzymanych informacji z Referatu Pozyskiwania Środków Pomocowych - wysokość dofinansowania wyniesie 63,63% kosztów kwalifikowalnych. Wkład własny Gminy wyniesie 22,5%. Warunkiem wykonania oczyszczalni jest udział w kosztach mieszkańca określony w umowie w wysokości 27,5% kosztów powiększonych o wartość podatku VAT. Współfinansowanie budowy oczyszczalni zostało określone umową cywilnoprawną. Udział mieszkańca zostanie ostatecznie określony po rozstrzygnięciu postępowań wyłaniających Wykonawcę. Zgodnie z umową oczyszczalnia zostanie wybudowana na nieruchomości, którą właściciel użyczy Gminie. Po wybudowaniu Gmina przekaże oczyszczalnię mieszkańcowi w bezpłatne użytkowanie. Po upływie trwałości projektu (tj. po 5 latach) planuje się przekazanie oczyszczalni na własność mieszkańcom.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty