13.10.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.10.2020, sygn. 0113-KDWPT.4011.202.2020.1.KU, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDWPT.4011.202.2020.1.KU

Czy Wnioskodawca, działając jako płatnik w myśl art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kalkulując zaliczkę na podatek, będzie mógł stosować 50% koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ww. ustawy, do dopłaty do minimalnego wynagrodzenia z powodu nieosiągania minimalnej płacy zasadniczej 2 600 zł?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2019 r., (data wpływu 27 sierpnia 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków podatkowych płatnika w związku z zastosowaniem 50% kosztów uzyskania przychodów w odniesieniu do honorarium autorskiego sfinansowanego z otrzymanej dotacji jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 sierpnia 2020 r. do tutejszego Organu wpłynął wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Teatr (dalej jako: Wnioskodawca) jest samorządową instytucją kultury wpisaną do rejestru instytucji kultury prowadzonym przez Urząd Marszałkowski Województwa. Posiada również osobowość prawną. Działa w oparciu o ustawę z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz Statutu stanowiącego załącznik do uchwały nr Sejmiku Województwa z dnia r. Działalność kulturalna Teatru organizowana jest w oparciu o sezony artystyczne, na które ustala się plany repertuarowe i plany finansowe.

Zgodnie z powyższym statutem zakresem działania Teatru jest produkcja oraz wystawianie spektakli i koncertów, przedstawień operetkowych, operowych, musicalowych, komedii muzycznych, wodewili, bajek muzycznych i przedstawień baletowych. Ponadto, szerzenie edukacji kulturalnej i artystycznej. Wnioskodawca zatrudnia na podstawie zawartej umowy o pracę pracowników artystycznych takich jak muzycy orkiestrowi, soliści, artyści baletu, chórzyści. Umowy z pracowniami zawierają zapisy określające wynagrodzenia zasadnicze wraz z normą, tj. liczbą spektakli wchodzącą w skład wynagrodzenia zasadniczego oraz wysokość stawek za spektakle ponadnormowe. Wszystkie te składowe są objęte 50% kosztami uzyskania przychodu na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne