Interpretacja indywidualna z dnia 03.09.2020, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.165.2020.1.AG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.165.2020.1.AG
Możliwość stosowania rachunkowej metody ustalania różnic kursowych w przypadku podjęcia decyzji o jej stosowaniu w trakcie roku podatkowego.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 3 czerwca 2020 r. (data wpływu 8 czerwca 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości stosowania rachunkowej metody ustalania różnic kursowych w przypadku podjęcia decyzji o jej stosowaniu w trakcie roku podatkowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 czerwca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości stosowania rachunkowej metody ustalania różnic kursowych w przypadku podjęcia decyzji o jej stosowaniu w trakcie roku podatkowego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka jest podmiotem prowadzącym działalność finansową, w szczególności w zakresie zawierania umów leasingu operacyjnego i finansowego oraz udzielania klientom finansowania w formie pożyczek. Wnioskodawca podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, stosownie do art. 3 ust. 1 ustawy o CIT. Ponadto, rok podatkowy Spółki równy jest kalendarzowemu.
Działalność Wnioskodawcy polega w szczególności na zawieraniu transakcji gospodarczych, których przedmiotem jest świadczenie usług lub dostawa towarów wynikających z realizacji umów finansowania pod postacią umów leasingu oraz umów pożyczek. Spółka jest stroną transakcji gospodarczych, w których zapłata należności następuje nie tylko w walucie polskiej ale i także w walutach wymienialnych, w szczególności w EUR, USD, CHF, GBP itp. Dotyczy to zarówno transakcji zakupu przedmiotów finansowania oraz innych towarów i usług, czyli transakcji z dostawcami jak i samych umów finansowania i innych transakcji gdzie następuje spłata należności Spółki we wskazanych walutach wymienialnych. Oznacza to, że zarówno pozycje będące zobowiązaniami Spółki jak i należnościami rozliczane są w walutach wymienialnych. Powoduje to istnienie różnic kursowych, które obecnie Spółka rozlicza dla potrzeb CIT na podstawie art. 9b ust. 1 pkt 1 w związku z art. 15a, czyli według tzw. metody podatkowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty