03.09.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 03.09.2020, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.463.2020.2.AA, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.463.2020.2.AA

Obowiązki płatnika związane z uczestnictwem pracowników w programie motywacyjnym.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 czerwca 2020 r. (data wpływu 4 czerwca 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych z uczestnictwem pracowników w programie motywacyjnym jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 czerwca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek - uzupełniony pismem z 17 sierpnia 2020 r. (data wpływu 21 sierpnia 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych z uczestnictwem pracowników w programie motywacyjnym.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

() jest polską spółką należącą do międzynarodowej grupy kapitałowej ().

W celu zwiększenia motywacji i retencji pracowników, a także powiązania uzyskiwanych przez nich dochodów z wynikami grupy, wybranym pracownikom spółek z grupy, w tym (), przyznana została możliwość uczestnictwa w globalnych planach motywacyjnych A oraz B, w ramach których uczestnicy nabywają akcje brytyjskiej spółki () oraz holenderskiej spółki (). Zarówno plan A, jak i plan B funkcjonują obecnie w ramach jednego panu motywacyjnego C, zatwierdzonego uchwałą akcjonariuszy () z dnia 26 kwietnia 2017 r. oraz uchwałą akcjonariuszy () z dnia 27 kwietnia 2017 r.

W ramach planu A (lub () dla pracowników zatrudnionych na najwyższym szczeblu 5) pracownicy na szczeblach od 3 do 5 otrzymują tzw. akcje warunkowe, które nie są faktycznymi akcjami, a jedynie stanowią warunkowe prawo do nieodpłatnego nabycia akcji po 3-letnim okresie nabywania uprawnień, pod warunkiem że osoby te będą nadal zatrudnione przez (), a odpowiednie cele finansowe określone przez plan zostaną osiągnięte. W trakcie 3-letniego okresu nabywania uprawnień pracownik nie może zbywać akcji warunkowych, ale przysługuje mu wirtualny ekwiwalenty dywidendy (jeśli jest ona wypłacana w przypadku prawdziwych akcji danego podmiotu), który jest przekształcany w dodatkowe akcje warunkowe (te akcje warunkowe również są podstawą do nabycia faktycznych akcji w przyszłości, jeśli spełnione są określone warunki). Prawo, w postaci akcji warunkowych, pracownicy () nabywają nieodpłatnie odpowiednio od spółki brytyjskiej lub spółki holenderskiej (ten sam pracownik może nabyć akcje warunkowe obu spółek).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne