Interpretacja indywidualna z dnia 18.08.2020, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.441.2020.2.AA, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.441.2020.2.AA
IP BOX - preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej, przesłanki działalności badawczo-rozwojowej.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 maja 2020 r. (data wpływu 21 maja 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP BOX) jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 maja 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek uzupełniony pismem z 29 lipca 2020 r. (data wpływu 3 sierpnia 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP BOX).
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem jest między innymi działalność związana z wytwarzaniem oprogramowania.
Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT) i rozlicza się w formie podatku liniowego na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Wnioskodawca od 2015 r. związany jest umową współpracy z x sp. z o.o. z siedzibą we x, na podstawie której świadczy usługi IT na rzecz kontrahentów tej spółki. W ramach umowy Wnioskodawca przenosi na zleceniodawcę całość autorskich praw majątkowych, bez ograniczeń terytorialnych i czasowych, do utworów stanowiących programy komputerowe, na wszystkich znanych polach eksploatacji opisanych w art. 74 ust. 4 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wnioskodawca przenosi na zleceniodawcę całość autorskich praw majątkowych do wytworzonych w czasie współpracy programów komputerowych lub ich wyodrębnionych fragmentów za wynagrodzeniem. Przeniesienie praw autorskich obejmuje w szczególności kody źródłowe oprogramowania. Wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych uwzględnione jest w wynagrodzeniu za świadczenie usług, które wypłacane jest co miesiąc. W ramach tej współpracy Wnioskodawca realizuje projekt dla x Sp. z o.o. będącej oddziałem x, który ma charakter projektu wewnętrznego, tworzonego wyłącznie na użytek tego kontrahenta.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty