30.07.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.07.2020, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.375.2020.2.AG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.375.2020.2.AG

Zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży działki

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 maja 2020 r. (data wpływu 19 maja 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 24 lipca 2020 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży działki nr () jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 maja 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży działki nr ().

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 24 lipca 2020 r. w zakresie doprecyzowania opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku).

Gmina jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Gmina jest właścicielem nieruchomości o numerze ewidencyjnym (), położonej w () (dalej: Nieruchomość). Gmina nabyła przedmiotową działkę w drodze komunalizacji w 1997 r. Gminie z tytułu nabycia przedmiotowej Nieruchomości nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług. Dla przedmiotowej nieruchomości nie został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a także nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Nieruchomość w 1991 r. została zabudowana budynkami produkcyjno-usługowymi (dalej: Naniesienia) przez prywatnego przedsiębiorcę i wraz z budynkami znajdującymi się na sąsiednich nieruchomościach stanowi całość czynnego zakładu produkcyjnego. Naniesienia są trwale związane z gruntem, a do ich pierwszego zajęcia/używania doszło bezpośrednio po wybudowaniu budynków tj. w 1991 r. Gmina nie ponosiła żadnych wydatków na ulepszenie ww. Naniesień. Nieruchomość gruntowa wraz ze znajdującymi się na niej Naniesieniami nie była w żaden sposób wykorzystywana przez Gminę do wykonywania czynności opodatkowanych VAT nie była przedmiotem najmu, dzierżawy ani umów o podobnym charakterze. Obecnie Gmina planuje dokonać sprzedaży ww. Nieruchomości ma rzecz dotychczasowego użytkownika gruntu, tj. prywatnego przedsiębiorcy (dalej: Nabywca). Gmina powzięła wątpliwość co do sposobu oraz zakresu opodatkowania VAT przedmiotowej transakcji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne