Interpretacja indywidualna z dnia 26.06.2020, sygn. 0111-KDWB.4011.2.2020.2.AW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDWB.4011.2.2020.2.AW
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900, ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 marca 2020 r. (data wpływu tego samego dnia za pośrednictwem platformy e-PUAP) uzupełnionym 25 maja 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 marca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 22 maja 2020 r, Znak: 0111-KDWB.4011.2.2020.1.AW wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 25 maja 2020 r.
We wniosku przedstawiono następujące stany faktyczne.
Wnioskodawca jest rezydentem polskim i prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą rozliczając się za pomocą książki przychodów i rozchodów.
Dochody swoje opodatkowuje podatkiem liniowym. Działa w branży informatycznej i jedynym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest tworzenie i rozwój nowoczesnego oprogramowania oraz jego elementów składowych, które następnie sprzedawane są jego kontrahentowi. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca tworzy i rozwija oprogramowanie dla kontrahenta działającego w branży HR (dalej: oprogramowanie). Oprogramowanie pozwala na znaczne zaoszczędzenie czasu i zasobów przedsiębiorstwa kontrahenta, jakie zużywane są na obsługę bieżących procesów gospodarczych realizowanych przez pracowników kontrahenta. Za pomocą tworzonego przez Wnioskodawcę oprogramowania możliwe jest nawiązanie pierwszego kontraktu z potencjalnym klientem, co w znacznym stopniu usprawnia prace działu handlowego, który dzięki innowacyjnemu oprogramowaniu może skupić swoja uwagę na dbaniu o relacje z klientami oraz na prowadzeniu rozmów handlowych, a nie na poszukiwaniu klientów, którzy dzięki oprogramowaniu są wyszukiwani w sposób automatyczny. Ponadto oprogramowanie jest wykorzystywane przez dział rekrutacji kontrahenta, który w sposób automatyczny otrzymuje informacje o zbliżających się spotkaniach z kandydatami, jak również o zbliżającym się końcu umów, przez co pracownicy działu rekrutacji mogą zająć się innymi sprawami. Co więcej, oprogramowanie wykorzystywane jest przez dział księgowy oraz administracyjny, które dzięki oprogramowaniu są w stanie w sposób automatyczny generować dokumenty z danych, które już istnieją w systemie. Oprogramowanie w sposób automatyczny przypomina również o kończących się zleceniach z klientami kontrahenta. Innowacyjność oprogramowania ujawnia się w jaki sposób ułatwiają codzienne prace biurowe, które zajmowały zbyt dużo czasu i jak komunikują się z pracownikami i klientami kontrahenta. Podsumowując, oprogramowanie tworzone przez Wnioskodawcę wykorzystywane jest w celu:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty