22.05.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22.05.2020, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.98.2020.1.MR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.98.2020.1.MR

Prawo do odliczenia kwoty podatku VAT naliczonego na podstawie zapisów w systemie finansowo-księgowym dokonywanych na podstawie faktur otrzymanych od kontrahentów oraz obowiązek korygowania danych zawartych w prowadzonej ewidencji.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 lutego 2020 r. (data wpływu 25 lutego 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia kwoty podatku VAT naliczonego na podstawie zapisów w systemie finansowo-księgowym dokonywanych na podstawie faktur otrzymanych od kontrahentów oraz obowiązku korygowania danych zawartych w prowadzonej ewidencji jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lutego 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia kwoty podatku VAT naliczonego na podstawie zapisów w systemie finansowo-księgowym dokonywanych na podstawie faktur otrzymanych od kontrahentów oraz obowiązku korygowania danych zawartych w prowadzonej ewidencji.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (Spółka) jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Podmiot prowadzi działalność gospodarczą w branży tekstylnej, która koncentruje się na produkcji artykułów pościelowych i ich dystrybucji na rzecz podmiotów powiązanych.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca dokonuje nabycia materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji artykułów pościelowych zarówno od kontrahentów krajowych, jak i zagranicznych. Nabycia te dokumentowane są wystawianymi na rzecz Wnioskodawcy fakturami. Niektóre z faktur wystawianych przez kontrahentów krajowych opiewają na kwoty wyrażone w walucie obcej. Wnioskodawca nabywa również materiały od podmiotów zagranicznych posiadających siedzibę na terytorium Unii Europejskiej w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (dalej jako: WNT).

Wnioskodawca prowadzi księgi rachunkowe przy wykorzystaniu oprogramowania finansowo-księgowego. Spółka wprowadza dane do systemu finansowo-księgowego na podstawie faktur otrzymanych od kontrahentów. W przypadku zakupów od kontrahentów krajowych, którzy wystawiają faktury w walucie obcej, kwota podatku VAT zostaje wskazana na tych fakturach w złotych. Wnioskodawca księgując fakturę w systemie finansowo-księgowym i stosując identyczny kurs dla przeliczenia waluty obcej co kontrahent otrzymuje niekiedy w systemie inną kwotę podatku VAT niż wskazana została przez kontrahenta na fakturze. Powstają zatem różnice w wysokości podatku VAT w systemie księgowym względem oryginalnej faktury zakupowej ich przyczyna leży w przyjętych metodach zaokrągleń, które dają nieco inne rezultaty po stronie kontrahenta i po stronie Spółki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne