Interpretacja indywidualna z dnia 21.05.2020, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.262.2020.2.ST, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.262.2020.2.ST
w zakresie powstania przychodu z tytułu spłaty zadłużenia
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 grudnia 2019 r. (data wpływu 28 lutego 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu z tytułu spłaty zadłużenia jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 lutego 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu z tytułu spłaty zadłużenia.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
W dniu 12 lipca 2012 r. Wnioskodawca wraz ze swoją żoną przekazali synowi w drodze umowy darowizny, nieruchomość w postaci działki gruntu położonej w K, dla której Sąd Rejonowy w K prowadzi księgę wieczystą nr (zwaną dalej: Nieruchomością). Wnioskodawca nabył przedmiotową nieruchomość wraz z żoną na mocy umowy sprzedaży z dnia 2 czerwca 2004 r. W tym czasie, przeciwko Wnioskodawcy oraz Jego żonie toczyło się postępowanie egzekucyjne w administracji prowadzone przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w K. Wyrokiem Sądu Okręgowego w K z dnia 7 lipca 2017 r., , umowa darowizny Nieruchomości została uznana za bezskuteczną wobec wierzyciela Skarbu Państwa Naczelnika Urzędu Skarbowego w K. Skutkiem wyroku uznającego umowę darowizny za bezskuteczną był przysługujący Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w K specyficzny środek egzekucyjny, polegający na możliwości przeprowadzenia egzekucji z Nieruchomości znajdującej się w majątku syna Wnioskodawcy, pomimo braku stosunku zobowiązaniowego łączącego Wierzyciela z synem Wnioskodawcy. Naczelnik Urzędu Skarbowego przystąpił do egzekucji administracyjnej, dokonując zajęcia Nieruchomości oraz przystępując do opisu i oszacowania nieruchomości. W toku postępowania egzekucyjnego syn Wnioskodawcy poinformował Naczelnika Urzędu Skarbowego o zamiarze zbycia Nieruchomości, składając oświadczenie woli potencjalnych nabywców Nieruchomości oraz złożył wniosek o zajęcie wierzytelności z tytułu zapłaty ceny sprzedaży Nieruchomości do wysokości zadłużenia Wnioskodawcy oraz Jego żony. Naczelnik Urzędu Skarbowego pismem z dnia 27 marca 2019 r. zawiadomił o zajęciu wierzytelności z tytułu zapłaty ceny Nieruchomości. Na mocy umowy z dnia 2 kwietnia 2019 r. syn Wnioskodawcy sprzedał przedmiotową Nieruchomość, przy czym część ceny sprzedaży została uiszczona przez kontrahentów na rachunek bankowy Naczelnika Urzędu Skarbowego w K, na poczet zadłużenia Wnioskodawcy oraz Jego żony.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty