21.05.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21.05.2020, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.196.2020.1.JO, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.196.2020.1.JO

Prawidłowe przeliczania waluty obcej na złote dla otrzymanej zaliczki uiszczonej w mechanizmie podzielonej płatności

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 marca 2020 r. (data wpływu 23 marca 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości przeliczania waluty obcej na złote dla otrzymanej zaliczki uiszczonej w mechanizmie podzielonej płatności jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 marca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie w zakresie prawidłowości przeliczania waluty obcej na złote dla otrzymanej zaliczki uiszczonej w mechanizmie podzielonej płatności.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) dokonuje sprzedaży maszyn poligraficznych do klientów zlokalizowanych w Polsce. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT.

W celu realizacji zamówienia klienta Spółka otrzymuje zaliczki wyrażone w walucie obcej (najczęściej w euro). Dla celów zapłaty zaliczki Spółka wystawia dokument pro-forma. Czasami kupujący dokonuje zapłaty zaliczki w metodzie split payment. Kupujący kwotę netto wpłaca na rachunek walutowy, a kwotę podatku VAT wyrażoną w polskich złotych na rachunek w metodzie split paymentu.

Zdarza się, iż płatność netto w walucie obcej i płatność VAT nie wpływa na rachunki Spółki w tym samym dniu. Możliwa jest wcześniejsza płatność kwoty netto i późniejsza wpłata kwoty VAT. Możliwa jest także sytuacja, iż kwota VAT wpływa na rachunek Spółki wcześniej, a później (innego dnia) odnotowywana jest płatność kwoty netto. Taka sytuacja może być podyktowana faktem, iż wskazane powyżej rachunki są prowadzone w dwóch różnych bankach.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne