Interpretacja indywidualna z dnia 13.05.2020, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.181.2020.1.JG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.181.2020.1.JG
Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych w okresie przed i po połączeniu Spółek.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) oraz art. 15zzs ust. 7 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 marca 2020 r. (data wpływu 18 marca 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych w okresie przed i po połączeniu Spółek jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 marca 2020 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych w okresie przed i po połączeniu Spółek.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Spółka Przejmująca, posiada siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz jest polskim rezydentem podatkowym, tj. podlega na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Wnioskodawca zajmuje się produkcją i sprzedażą sanek oraz łodzi. Do końca 2019 r. Spółka posiadała 100% udziałów w Spółce Przejmowanej, która posiadała siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz była polskim rezydentem podatkowym, tj. podlegała na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Ze względów biznesowych w dniu 15 listopada 2019 r. zarząd Wnioskodawcy oraz zarząd Spółki Przejmowanej podjęły uchwałę o przeprowadzeniu reorganizacji, w ramach której doszło do połączenia Wnioskodawcy i Spółki Przejmowanej (dalej: Połączenie). Połączenie zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu 31 grudnia 2019 r. Połączenie nastąpiło na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 505 z późn. zm., dalej: k.s.h.) poprzez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na Spółkę Przejmującą. Spółka Przejmująca z dniem Połączenia zgodnie z art. 494 § 1 k.s.h. wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki Spółki Przejmowanej. Począwszy od dnia następującego po dniu Połączenia kontrahenci Spółki Przejmowanej powinni wystawiać faktury/faktury korygujące wskazując jako nabywcę wyłącznie Spółkę Przejmującą, a nie Spółkę Przejmowaną (Spółka Przejmowana już bowiem nie istnieje/utraciła swój byt prawny) i to bez względu na fakt, czy do dostawy towaru lub świadczenia usługi doszło przed dniem czy po dniu połączenia. Prawdopodobna jest jednak sytuacja, w której pomimo przekazywanych informacji i instrukcji, kontrahenci po Połączeniu będą przez pewien okres nadal wystawiali faktury/faktury korygujące dokumentujące dostawy i usługi świadczone zarówno przed, jak i po Połączeniu, wskazując błędnie na fakturach jako nabywcę Spółkę Przejmowaną (w tym ze wszystkimi jej danymi jak: NIP, nr VAT, adres, itd.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty