26.03.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26.03.2020, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.174.2020.1.JG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.174.2020.1.JG

Brak opodatkowania podatkiem VAT kaucji gwarancyjnej zarówno w sytuacji wywiązania się klienta z umowy jak i w sytuacji niewywiązania się klienta z umowy.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 marca 2020 r. (data wpływu 16 marca 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT kaucji gwarancyjnej zarówno w sytuacji wywiązania się klienta z umowy jak i w sytuacji niewywiązania się klienta z umowy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 marca 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT kaucji gwarancyjnej zarówno w sytuacji wywiązania jak i niewywiązania się klienta z umowy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, zwana Spółką, prowadzi sieć salonów optycznych. Spółka dokonuje sprzedaży opraw okularowych zarówno na rzecz osób fizycznych, jak i na rzecz podmiotów instytucjonalnych. Wraz ze złożeniem zlecenia, od zamawiającego/klienta pobierana jest kaucja gwarancyjna w wysokości odpowiadającej 50% wartości zamówienia. Kaucja stanowi zabezpieczenie dotrzymania przez zamawiającego/klienta umowy i zakupu zleconych do wykonania towarów/usługi. Kaucja jest zwracana zamawiającemu po wykonaniu usługi lub po odbiorze zakupionego towaru. Jeżeli zamawiający wycofa się z umowy bądź po upływie 3 miesięcy od złożenia zamówienia nie odbierze zamówionego towaru, kaucja przepada na poczet poniesionych przez przyjmującego zlecenie kosztów jako odszkodowanie. Klient zobowiązany jest wykonać umowę w ciągu 3 miesięcy od złożenia zamówienia - tj. zapłacić umówioną cenę oraz odebrać zamówiony towar.

Spółka podjęła decyzję o pobraniu kaucji z uwagi na brak możliwości odstąpienia od umowy zakupu soczewek okularowych, w sytuacji gdy Klient zrezygnuje ze zlecenia. Spółce nie przysługuje prawo do zwrotu soczewek również w sytuacji, gdy nie zostaną wykonane na nich żadne prace (np. oszlifowanie i oprawienie w oprawę okularową).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne