09.03.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 09.03.2020, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.2.2020.1.HS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.2.2020.1.HS

w zakresie skutków podatkowych dokonanych przelewów środków pieniężnych.

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 30 grudnia 2019 r. (data wpływu 9 stycznia 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych dokonanych przelewów środków pieniężnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 stycznia 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych dokonanych przelewów środków pieniężnych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Panią A. Wnioskodawczyni zna od 1987 r., wspólnie się wychowały i spędzały czas razem. Wnioskodawczyni traktuje ją jako siostrę, najbliższego członka rodziny. Pani A. i Wnioskodawczyni mieszkają blisko siebie, kontaktują się ze sobą kilka razy dziennie, widzą się prawie codziennie. Każdy wolny od pracy czas, spędzają razem. Wspólnie pokrywają koszty jedzenia, np. niedzielnych obiadów, koszty wyjazdów, spotkań w restauracjach, prezentów dla dzieci, czy też świąt. Pomagają sobie w różnych sytuacjach i wspierają się wzajemnie. Pani A. jest chrzestną córki Wnioskodawczyni, a Wnioskodawczyni jest chrzestną jej syna. Obie wspólnie nawet zakupiły samochód. Najpierw jedno, a później drugie, które jest specjalnie zakupione w celu wspólnego spędzania czasu, gdyż jest to samochód 7 osobowy, a więc rodziny Wnioskodawczyni i Pani A. zmieszczą się w nim. Ponadto do końca lutego 2018 r. (dopóki Wnioskodawczyni nie straciła pracy) wspólnie jeździły do pracy i wracały razem do domu. To daje obraz bardzo bliskich relacji, które pokazują, jak obie rodziny wspólnie żyją. Jednak należy podkreślić, że nie prowadzą wspólnego gospodarstwa, ponieważ Wnioskodawczyni ma swoją rodzinę, a Pani A. swoją. Żadna z nich nie wpływa i nie może decydować o tym na co wydawane są pieniądze przez drugą osobę i jej rodzinę. Mimo to są zgodne i nie mają względem siebie żadnych zobowiązań finansowych. Dokonywanie różnych przelewów związane jest z ich wspólnym życiem.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne