Interpretacja indywidualna z dnia 23.12.2019, sygn. 0114-KDIP4.4012.746.2019.1.KS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4.4012.746.2019.1.KS
opodatkowanie podatkiem VAT przekazania na cele osobiste wspólnika Spółki samochodu wykupionego po zakończeniu umowy leasingu
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 października 2019 r. (data wpływu 30 października 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT przekazania na cele osobiste wspólnika Spółki samochodu wykupionego po zakończeniu umowy leasingu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 października 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT przekazania na cele osobiste wspólnika Spółki samochodu wykupionego po zakończeniu umowy leasingu.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest spółką jawną składającą się z dwóch wspólników. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca zawarł z podmiotem świadczącym usługi leasingowe, umowę leasingu samochodu osobowego dla celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Samochód jest przedmiotem leasingu operacyjnego. Czynsze leasingowe były księgowane w kosztach działalności gospodarczej w kwocie netto. Dokonywane było częściowe odliczenie podatku VAT od czynszów leasingowych, zgodnie z przepisami ustawy o VAT. Zgodnie z treścią umowy leasingowej, po jej zakończeniu Wnioskodawcy przysługuje prawo wykupu przedmiotu leasingu. Przez pojęcie wykupu rozumie się prawo nabycia samochodu osobowego po zakończeniu umowy leasingu. Możliwość nabycia wynika z umowy leasingu, ale jest odrębną czynnością. Umowa leasingu została zakończona. Wnioskodawca wykupił przedmiot leasingu (samochód) bez zamiaru wykorzystywania go w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a jedynie z zamiarem przeznaczenia samochodu na cele osobiste, prywatne wspólnika spółki jawnej (Wnioskodawcy), niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty