Interpretacja indywidualna z dnia 23.12.2019, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.572.2019.2.PM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.572.2019.2.PM
Nieprawidłowe dokumentowanie bonusu poprzez wystawienie faktury, korekta faktury do zera, możliwość dokumentowania bonusu notą księgową, brak obowiązku zapłaty podatku
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 września 2019 r. (data wpływu 25 września 2019 r.) uzupełnionym pismem z dnia 25 września 2019 r. (data wpływu 1 października 2019 r.) oraz pismem z dnia 27 listopada 2019 r. (data wpływu 27 listopada 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest w zakresie:
- zasadności wystawienia Producentowi faktury dokumentującej bonusy prawidłowe,
- sposobu korygowania faktur prawidłowe,
- możliwości dokumentowania udzielonych bonusów notami księgowymi prawidłowe,
- obowiązku zapłaty podatku VAT w związku z wystawieniem not księgowych oraz sposobu ich wystawiania prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 września 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- zasadności wystawienia Producentowi faktury dokumentującej bonusy,
- sposobu korygowania faktur,
- możliwości dokumentowania udzielonych bonusów notami księgowymi,
- obowiązku zapłaty podatku VAT w związku z wystawieniem not księgowych oraz sposobu ich wystawiania.
Wniosek został uzupełniony w dniu 1 października 2019 r. o przedłożenie pełnomocnictwa oraz w dniu 27 listopada 2019 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest zarejestrowanym w Polsce, czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca prowadzi działalność gastronomiczną polegającą na prowadzeniu restauracji i innych placówek gastronomicznych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca nabywa towary wykorzystywane w swoich lokalach gastronomicznych. Zagraniczny Producent towaru wykorzystywanego w lokalach Wnioskodawcy posiadający swoją siedzibę na terenie Unii Europejskiej (dalej: Producent) w celu zwiększenia wolumenu zakupywanego produktu zawarł umowę, na podstawie której Wnioskodawca otrzymuje bonus zależny od ilości nabytego towaru, na podstawie zestawienia zakupów przygotowywanego przez uzgodnionego dystrybutora (dalej: Hurtownik). Bonus jest wypłacany w kwocie odpowiadającej rabatowi jaki został naliczony przez Producenta w relacji do ilości zakupionego towaru przez Wnioskodawcę, tj. poprzez przemnożenie ilości zakupionego towaru przez kwotę wyrażoną w PLN do ilości nabytego towaru określonej w kilogramach. Zgodnie z ustaleniami umowy w związku z uzyskaniem bonusu Wnioskodawcy Hurtownik nie jest zobowiązany do wykonywania na rzecz Wnioskodawcy żadnych świadczeń, usług lub podejmowania jakichkolwiek czynności, dlatego też Hurtownik nie jest stroną tej umowy, nie jest też o niej informowany. Hurtownik wystawia faktury sprzedażowe Wnioskodawcy, dlatego Producent nie ma możliwości udokumentowania udzielonego bonusu zbiorczą fakturą korygującą, jak to może mieć miejsce w przypadku udzielenia rabatu odbiorcy bezpośredniemu w związku z obniżeniem ceny za towar. Wnioskodawca zgodnie z umową zawartą z Producentem otrzyma bonus za zaopatrywanie się w towar Producenta, którego wysokość zależy od ilości zakupionego towaru, dlatego też w interesie Wnioskodawcy jest zaopatrywanie się w towar Producenta oraz kreowanie swojej polityki sprzedażowej mając na celu zwiększenie wolumenu sprzedaży towaru Producenta, co ma bezpośredni wpływ na wolumen zakupywanego towaru Producenta i wielkość otrzymywanego bonusu. Wnioskodawca w związku z relacją handlową jaka wiąże go z Producentem w celu dokumentowania udzielonego bonusu wystawiał faktury VAT z adnotacją odwrotne obciążenie na rzecz Producenta, z uwagi na miejsce siedziby nabywcy podatnika podatku od wartości dodanej w innym kraju członkowskim UE. Wnioskodawca nie jest zobowiązany do świadczenia żadnych usług na rzecz Producenta. Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, że współpraca z Producentem i co za tym idzie możliwość naliczania bonusów będzie kontynuowana, a zatem takie same okoliczności są właściwe dla już zaistniałego zdarzenia, jak i dla zdarzenia przyszłego. W związku z zaistniałym oraz przyszłym stanem faktycznym powstała konieczność wystąpienia z niniejszym wnioskiem, celem potwierdzenia prawidłowości działań Wnioskodawcy w obszarze dokumentowania i rozliczania ww. bonusów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty