Interpretacja indywidualna z dnia 16.12.2019, sygn. 0112-KDIL3-3.4011.403.2019.1.MC, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-3.4011.403.2019.1.MC
Opodatkowanie przychodów z najmu 5 lokali.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 października 2019 r. (data wpływu 25 października 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów z najmu 5 lokali jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 października 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów z najmu 5 lokali.
We wniosku przedstawiono następujący stany faktyczne oraz zdarzenie przyszłe.
W latach 2012-2015 Wnioskodawca kupił prywatnie z własnych oszczędności 4 lokale mieszkalne jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Zasadniczym celem zakupu n/w nieruchomości była bezpieczna, długofalowa lokata kapitału oraz przeznaczenie ich w przyszłości do wykorzystania przez siebie i dzieci.
- Dwa lokale mieszkalne z przeznaczeniem na dzierżawę dla podmiotów gospodarczych (które to podmioty wykorzystują te lokale w ramach własnej działalności gospodarczej na najem krótkoterminowy) oraz do wykorzystania na pobyty wypoczynkowe dla siebie i rodziny:
- Lokal mieszkalny jednopokojowy w miejscowości (), na który umowę ustanowienia odrębnej własności Wnioskodawca zawarł dnia 06.10.2014 r. Jako czynny podatnik VAT Wnioskodawca odliczył VAT naliczony z faktur wystawianych przez Inwestora sp. z o.o. A. Zarządzaniem całą nieruchomością wspólną zajmuje się aktualnie Wspólnota Mieszkaniowa, a wynajmem dzierżawionych lokali zajmuje się Spółdzielnia Właścicieli. Dzierżawca zgodnie z umową zobowiązany jest wypłacać czynsz dzierżawny oraz dokonywać we własnym zakresie i na własny koszt konserwacji oraz remontów lokalu i wyposażenia. Praca Wnioskodawcy sprowadza się jedynie do wystawienia dla Spółdzielni 2 faktur w roku ze stawką podatku VAT 23% na kwotę czynszu uchwaloną corocznie przez Walne Zgromadzenie Członków Spółdzielni. Ponadto Wnioskodawca i jego rodzina może korzystać z lokalu przez okres 28 dni w roku kalendarzowym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty