13.12.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.12.2019, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.654.2019.2.ASY, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.654.2019.2.ASY

brak prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego VAT z tytułu poniesienia wydatków związanych z realizacją projektu

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 3 października 2019 r. (data wpływu 8 października 2019 r.), uzupełnionym pismem z 4 grudnia 2019 r. (data wpływu 12 grudnia 2019 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego VAT z tytułu poniesienia wydatków związanych z realizacją projektu pn.: () jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 października 2019 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego VAT z tytułu poniesienia wydatków związanych z realizacją projektu pn.: ().

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 4 grudnia 2019 r. (data wpływu 12 grudnia 2019 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 29 listopada 2019 r. znak: 0111-KDIB3-1.4012.654.2019.1.ASY.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (doprecyzowane pismem z 4 grudnia 2019 r.):

Gmina () (dalej: Gmina, Wnioskodawca) jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem VAT. Na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. z 2019 r. poz. 506, z późn. zm., dalej: ustawa o samorządzie gminnym). Gmina jest wyposażona w osobowość prawną i posiada zdolność do czynności cywilnoprawnych. Gmina ()realizuje projekt pn.: () (dalej: inwestycja, projekt). Realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa () na lata 2014-2020, Oś 4 - Regionalna polityka energetyczna, Działanie 4.4 Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza, Poddziałanie 4.4.1 Obniżenie poziomu niskiej emisji - zit, tytuł projektu: (). Celami tego projektu jest ograniczenie zanieczyszczenia powietrza poprzez zmniejszone odprowadzanie CO2 do atmosfery, poprawa warunków życia mieszkańców, zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego budynków, zwiększenie efektywności wykorzystywania regionalnych zasobów. Natomiast należy podkreślić, że zdaniem Wnioskodawcy, dofinansowanie dla Gminy nie będzie miało bezpośredniego wpływu na cenę świadczonych usług przez Wnioskodawcę na rzecz beneficjentów ostatecznych, bowiem ma ono charakter przedmiotowy a nie podmiotowy. Ostatecznymi beneficjentami projektu są nie tylko właściciele budynków jednorodzinnych, w których będzie dokonywana wymiana pieców, ale także mieszkańcy Gminy, którzy skorzystają na poprawie jakości powietrza. Bezsprzecznie w ramach projektu Wnioskodawca wykonuje na rzecz beneficjentów ostatecznych kompleksową usługę w zamian za konkretne wynagrodzenie. Jednak celem realizowanego przez Wnioskodawcę projektu jest poprawa jakości powietrza, które ma nastąpić poprzez wymianę kotłów na ekologiczne w różnych lokalizacjach. Realizacja tego celu wynika z wykonywania przez Wnioskodawcę zadań własnych określonych w ustawie o samorządzie gminnym, czy ustawy - Prawo ochrony środowiska. Jest to także cel zgodny z założeniami Programu Ochrony Powietrza dla Województwa () (uchwała Nr () Sejmiku Województwa () z dnia 23 stycznia 2017 roku). Obniżenie zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery na terenie Gminy () nastąpi poprzez likwidację lub wymianę niskosprawnych źródeł ciepła opartych na węglu oraz drewnie lub wymiany instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Realizacja inwestycji wpisuje się także w Program Ochrony Środowiska dla Gminy () na lata 2017-2020 z perspektywą na lata 2021-2024. Projekt jest także zgodny z innymi uregulowaniami krajowymi i regionalnymi. Projekt wpisuje się także w przyjęty przez rząd Krajowy Program Ochrony Powietrza. Operacja będzie polegała na wymianie źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych na biomasę i paliwo gazowe. Gmina w projekcie zakłada wymianę minimum 100 niskosprawnych, nieekologicznych źródeł ciepła na: urządzenia grzewcze gazowe (tak na gaz ziemny jak i płynny), urządzenia grzewcze na biomasę, pompy ciepła.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne