Interpretacja indywidualna z dnia 16.12.2019, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.687.2019.1.JO, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.687.2019.1.JO
prawo do odzyskania podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją zadania
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 grudnia 2019 r. (data wpływu 6 grudnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odzyskania podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją zadania pn. () jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 grudnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odzyskania podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją zadania pn. ().
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Gmina () (dalej: Gmina) jest zarejestrowana na potrzeby podatku od towarów i usług jako podatnik VAT czynny.
Gmina realizuje zadania własne do zakresu których należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne określone są w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym w zakresie m.in. kultury, w tym bibliotek gminnych i innych instytucji kultury, promocji ładu przestrzennego czy pomocy społecznej.
W dniu 25 kwietnia 2018 r. Gmina () złożyła do Lokalnej Grupy Działania () z siedzibą w () wniosek o przyznanie pomocy na operację w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrożenie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wniosek dotyczył zadania pn. (). W dniu 21 lutego 2019 r. Gmina () zawarła z Województwem () umowę o przyznanie pomocy Nr () na realizację powyższego zadania. Kwota dofinansowania wyniosła () zł. Całkowity koszt realizacji zadania wyniósł () zł. W ramach operacji wykonano wyburzenie stropu i wybudowano nowy, dzięki czemu uzyskano pomieszczenie na powiększenie publicznej biblioteki o czytelnię i sale komputerową z dostępem do Internetu. Korzystać z niej będą wszyscy mieszkańcy Gminy. Dodatkowo zagospodarowane zostało drugie pomieszczenie, które wykorzystywane będzie na organizację różnego rodzaju spotkań, warsztatów dla mieszkańców i sali, która pomieści więcej niż dziesięciu uczestników, ponieważ w Gminie brakuje miejsca, gdzie niezależnie od pogody może się zebrać grupa mieszkańców w ilości 30-60 osób. Znacznie poprawi to jakość świadczonych usług kulturalnych. Istniejąca w tym miejscu Biblioteka Publiczna często organizuje różnego rodzaju warsztaty dla dzieci, ale przez wzgląd na trudne warunki liczba uczestników ograniczona jest do 10 dzieci. Podobna sytuacja ma miejsce przy organizacji spotkań z seniorami. Wskutek generalnego remontu pomieszczenia budynku zyskały nowoczesny wygląd, a komfort z korzystania został podniesiony do współczesnych standardów. W związku z realizacją Projektu Gmina nie będzie wykonywała żadnych odpłatnych czynności na podstawie umów cywilnoprawnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty