Interpretacja indywidualna z dnia 13.12.2019, sygn. 0113-KDPT2-3.4011.567.2019.2.JŚ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDPT2-3.4011.567.2019.2.JŚ
preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box)
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2019 r. (data wpływu 8 października 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 5 grudnia 2019 r. (data wpływu 5 grudnia 2019 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 października 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.
Z uwagi na braki wniosku, Organ podatkowy pismem z dnia 26 listopada 2019 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.567.2019.1.JŚ (doręczonym w dniu 28 listopada 2019 r.), wezwał Wnioskodawcę na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. W odpowiedzi na ww. wezwanie w dniu 5 grudnia 2019 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku (nadane w dniu 5 grudnia 2019 r.).
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą związaną z koncepcyjnym projektowaniem systemów informatycznych w szczególności w zakresie analizy biznesowej, funkcjonalnej, technicznej i architektonicznej dla nowych oraz rozbudowywanych rozwiązań informatycznych, dokumentowania takich rozwiązań oraz fizycznego tworzenia aplikacji i komponentów systemów. Wnioskodawca na podstawie stworzonej przez siebie koncepcji dokumentuje w ustalonej notacji programiście, co i jak ma zostać zakodowane, żeby spełnić potrzebę biznesową klienta. Koncept rozwiązania zawiera projekt modułów, wzajemnych połączeń, funkcjonalności systemowych, procesów biznesowych/przypadków użycia, czasem rekomendacje wymaganego sprzętu i zasobów sprzętowych, procedur jego wykorzystania, testowania. Zakres działalności obejmuje tworzenie projektów pojedynczych aplikacji, małych komponentów, interfaceów, czasem są to rozległe systemy złożone z wielu systemów w różnych fizycznych lokalizacjach łączone w całość. Jest to gotowym pomysłem rozwiązania informatycznego, samym kodowaniem pomysłu zajmują się już deweloperzy (programiści). W umowie o współpracy, Wnioskodawca zrzeka się praw autorskich do tego co tworzy w momencie powstania projektu/kodu. Fizycznie odbywa się to poprzez zapis utworu na dysku/lokalizacji sieciowej/w aplikacji do tego przeznaczonej u klienta. Najczęściej odbywa się to w momencie tworzenia, ponieważ Wnioskodawca pracuje w środowisku informatycznym klienta. Każdy projektowany system jest unikatowy. Głównym zadaniem Wnioskodawcy jest stworzenie koncepcji informatycznej dla potrzeb rozwiązania problemu klienta z użyciem rozwiązania informatycznego. Zdarzenia gospodarcze Wnioskodawca ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, a dochody opodatkowuje podatkiem liniowym wg stawki 19%.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty