Interpretacja indywidualna z dnia 12.12.2019, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.669.2019.1.MG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.669.2019.1.MG
ustalenie, czy kwota zaliczek wnoszonych przez członków Wspólnoty Mieszkaniowej na poczet pokrycia kosztów dostawy mediów (wody i energii elektrycznej) dotyczących części wspólnej (tj. hali basenowej) powinna być wliczana do limitu obrotu, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 16 września 2019 r. (data wpływu: 11 października 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy kwota zaliczek wnoszonych przez członków Wspólnoty Mieszkaniowej na poczet pokrycia kosztów dostawy mediów (wody i energii elektrycznej) dotyczących części wspólnej (tj. hali basenowej) powinna być wliczana do limitu obrotu, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 października 2019 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy kwota zaliczek wnoszonych przez członków Wspólnoty Mieszkaniowej na poczet pokrycia kosztów dostawy mediów (wody i energii elektrycznej) dotyczących części wspólnej (tj. hali basenowej) powinna być wliczana do limitu obrotu, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.
We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wspólnota Mieszkaniowa () powstała z mocy prawa, z chwilą ustanowienia odrębnej własności pierwszego lokalu tj. 18 kwietnia 2006 r. Wspólnota składa się z 2 budynków wielomieszkaniowych. W budynku znajduje się 31 lokali. Wspólnota posiada garaż podziemny wielostanowiskowy, w którym znajduje się jedna hala garażowa z 22 miejscami postojowymi. Podziemny garaż wielostanowiskowy jest wyodrębnionym lokalem użytkowym oraz posiada odrębną księgę wieczystą. Właściciel miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym w ramach swojego udziału we własności, uprawniony jest do korzystania na zasadzie wyłączności z jednego miejsca postojowego - oznaczonego odpowiednim numerem. Pozostali członkowie Wspólnoty Mieszkaniowej uprawnieni są do odpłatnego korzystania na zasadzie wyłączności z miejsc postojowych znajdujących się na zewnątrz nieruchomości. Właściciele Wspólnoty posiadający miejsca postojowe w garażu wielostanowiskowym partycypują w kosztach takich jak: zarzadzanie/administrowanie, bieżąca konserwacja i naprawy, utrzymanie czystości, ubezpieczenie, przeglądy, koszty bankowe, pozostałe koszty, energia elektryczna, fundusz remontowy. W części wspólnej nieruchomości znajduje się strefa rekreacyjna (hala basenowa) przeznaczona wyłącznie dla właścicieli lokali. Stanowi ona część wspólną nieruchomości do której wchodzi się przez halę garażową.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty