06.12.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 06.12.2019, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.507.2019.1.AC, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.507.2019.1.AC

możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania należności z tytułu przedterminowego zakończenia umowy najmu

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z poźn.zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2019 r. (data wpływu 7 października 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania należności z tytułu przedterminowego zakończenia umowy najmu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 października 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów należności z tytułu przedterminowego zakończenia umowy najmu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, prowadzącą działalność gospodarczą. Jest podmiotem prowadzącym sieć sklepów odzieżowych, w kilku miastach na terenie Polski. Sklepy prowadzone są w lokalach, które Wnioskodawca wynajmuje od innych podmiotów, przede wszystkim w centrach handlowych, galeriach handlowych, budynkach położonych w atrakcyjnych lokalizacjach, często odwiedzanych przez potencjalnych klientów. Wnioskodawca konsekwentnie poszerza sieć sklepów oraz rozwija dodatkowe kanały sprzedaży, takie jak sklep internetowy, co w zamyśle Wnioskodawcy doprowadzić ma do stopniowego wzrostu dochodów.

Jednakże w ostatnich latach nastąpiła gwałtowna zmiana sytuacji w branży odzieżowej, która w szczególny sposób dotknęła przedsiębiorców, oferujących swoje towary poprzez ich sprzedaż w sklepach stacjonarnych. Wynika ona z faktu, iż coraz większa ilość klientów zmienia sposób kupowania odzieży, rezygnując z wizyt w sklepach stacjonarnych, a w zamian poszukując i kupując odzież w sklepach internetowych. Konsekwencją jest spadek obrotów w sklepach stacjonarnych, przy czym ten niekorzystny trend nie jest równomierny we wszystkich lokalizacjach. Na powyższe nakładają się również zmiany w prawie. Wprowadzenie ograniczeń w handlu w niedziele spowodował znaczące zmniejszenie ilości osób odwiedzających sklepy stacjonarne, oraz dokonujących w nich zakupów. Ta okoliczność również wpływa na znaczące obniżenie rentowności poszczególnych sklepów, wykazując przy tym różnice w odniesieniu do poszczególnych lokalizacji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne