Interpretacja indywidualna z dnia 06.12.2019, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.477.2019.3.AM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.477.2019.3.AM
W zakresie braku obowiązku zapłaty w mechanizmie podzielonej płatności za nabyte przez Wnioskodawcę wierzytelności.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 września 2019 r. (data wpływu 5 września 2019 r.), uzupełnionym pismem Strony z dnia 18 października 2019 r. (data wpływu 21 października 2019 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 17 października 2019 r. znak sprawy 0114 KDIP1 1.4012.477.2019.1.AM (skutecznie doręczone 18 października 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku zapłaty w mechanizmie podzielonej płatności za nabyte przez Wnioskodawcę wierzytelności -jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 września 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku zapłaty w mechanizmie podzielonej płatności za nabyte przez Wnioskodawcę wierzytelności.
Niniejszy wniosek został uzupełnionym pismem Strony z dnia 18 października 2019 r. (data wpływu 21 października 2019 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 17 października 2019 r. znak sprawy 0114 KDIP1 1.4012.477.2019.1.AM (skutecznie doręczone 18 października 2019 r.).
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:
A. Sp. z o. o. z siedzibą w () (dalej jako Wnioskodawca, Faktor, Spółka) świadczy usługę faktoringową na rzecz B. Sp. z o. o. (dalej jako: Faktorant, Dostawca) z siedzibą w (), krajowego dystrybutora części i akcesoriów samochodowych marki () w Polsce. Polega ona na tym, że a B. Sp. z o. o. w sposób ciągły sprzedaje autoryzowanym dealerom marki () w Polsce (dalej: jako Dealerzy) części zamienne i akcesoria samochodowe marki () (dalej: jako Części). Następnie w okresach miesięcznych Faktorant ceduje na rzecz Wnioskodawcy wierzytelności pieniężne wynikające z tytułu sprzedaży Części Dealerom. Natomiast Dealerzy są informowani o cesji na rzecz Wnioskodawcy i dokonują zapłaty ceny sprzedaży wraz z ewentualnymi odsetkami bezpośrednio na rzecz Wnioskodawcy. Transakcja ta jest oparta na umowie faktoringu (dalej Umowa Faktoringu) zawartej pomiędzy B. Sp. z o. o. i Wnioskodawcą, której kopia jest załączona do niniejszego wniosku. Umowa Faktoringu stanowi, że nabycie wierzytelności następuje bez możliwości regresowych wobec B. Sp. z o. o., co oznacza, że Wnioskodawca bierze ryzyko niewypłacalności Dealera z tytułu sprzedaży Części. Usługa faktoringowa świadczona przez Spółkę na rzecz B. Sp. z o. o. polega na tym, że wierzytelność pieniężna stanowiąca cenę sprzedaży Części jest oddzielana od umowy sprzedaży Części i zbywana Wnioskodawcy przez B. Sp. z o. o. W pozostałym zakresie umowa sprzedaży Części dalej wiąże B. Sp. z o. o. (Dostawcę) i Dealera będącego nabywcą Części. Natomiast z uwagi na zmianę wierzyciela uprawnionego do otrzymania zapłaty za Części z B. Sp. z o. o. na Wnioskodawcę, to Dealerzy, jako zobowiązani do zapłaty z tytułu umowy sprzedaży Części, mają obowiązek dokonać zapłaty ceny sprzedaży Części bezpośrednio na rachunek Wnioskodawcy. Natomiast Wnioskodawca nabywając od B. Sp. z o. o. wierzytelności pieniężne stanowiące cenę sprzedaży Części, dokonuje zapłaty B. Sp. z o. o. ceny za nabycie tych wierzytelności, zaraz po ich nabyciu. Spółka po zakończeniu każdego miesiąca kalendarzowego nabywa wierzytelności pieniężne stanowiące cenę sprzedaży Części Dealerom przez B. Sp. z o. o. w danym miesiącu kalendarzowym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty