Interpretacja indywidualna z dnia 04.12.2019, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.461.2019.1.AP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.461.2019.1.AP
- Czy Wnioskodawca prawidłowo zakwalifikował karetki jako samochody specjalne zgodnie z definicją art. 4a pkt 9a ustawy o CIT? - Czy Wnioskodawca ma prawo do amortyzacji podatkowej pełnej wartości karetki, bez ograniczenia, o którym mowa art. 16 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT? - Czy Wnioskodawca ma prawo do ujmowania w kosztach uzyskania przychodów 100% kwoty wydatków na eksploatację karetki bez obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, o której mowa w art. 86a ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o CIT ?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 2 października 2019 r. (data wpływu 4 października 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości:
- kwalifikacji karetki jako samochodu specjalnego - jest prawidłowe,
- amortyzacji podatkowej pełnej wartości ww. samochodu - jest prawidłowe,
- uznania całości wydatków na eksploatację karetek za koszty uzyskania przychodów - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 października 2019 r. wpłynął do Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości kwalifikacji karetki jako samochodu specjalnego, amortyzacji podatkowej pełnej wartości ww. samochodu oraz zaliczenia całości wydatków na eksploatację karetek do kosztów uzyskania przychodów.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Sp. z o.o. (dalej: Spółka, lub Wnioskodawca), ma siedzibę i miejsce zarządu na terytorium Polski oraz podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych CIT (dalej: podatek CIT). Wnioskodawca jest także zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT). Wnioskodawca zakupił dla celów prowadzonej działalności gospodarczej samochody sanitarne - ambulanse (karetki), sklasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym jako specjalne, o kodzie 521. W dowodzie rejestracyjnym znajduje się adnotacja, że jest to samochód specjalny sanitarny. Wartość zakupu netto każdego samochodu przekracza kwotę 150 tys. złotych. Samochody zostały ujęte w ewidencji środków trwałych, a podstawa do amortyzacji przekroczyła kwotę 150 tys. złotych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty