Interpretacja indywidualna z dnia 28.11.2019, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.455.2019.1.MT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.455.2019.1.MT
Określenie źródła przychodu z tytułu sprzedaży gruntu.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 września 2019 r. (data wpływu 1 października 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodu z tytułu sprzedaży gruntu - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 października 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodu z tytułu sprzedaży gruntu.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W dniu 16 marca 2007 r. na mocy zawartego aktu notarialnego Wnioskodawca wspólnie z małżonką dokonał zakupu gruntu stanowiącego zurbanizowane tereny niezabudowane. Transakcja ta podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT i została udokumentowana fakturą VAT wystawioną na jednoosobową działalność gospodarczą Wnioskodawcy, którą Wnioskodawca prowadzi od wielu lat. Niemniej jednak, intencją Wnioskodawcy i jego żony nie było nabycie gruntu w celu wykorzystania jego w prowadzonej działalności, lecz nabycie terenów na korzystnych warunkach. Na moment dokonania transakcji zakupu gruntów, ani w okresie późniejszym Wnioskodawca wraz z żoną nie planowali podjęcia działalności z wykorzystaniem przedmiotowego terenu. Grunt ten również nigdy nie był przedmiotem najmu, dzierżawy lub leasingu.
Ponadto, poza wpisem do ewidencji środków trwałych, przedmiotowa nieruchomość nigdy nie była oddana do użytkowania i nie generowała jakichkolwiek przychodów i kosztów dla prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.
Ze względu na formę udokumentowania transakcji zakupu gruntu został on wprowadzony do ewidencji środków trwałych pomimo braku wszystkich przesłanek określonych w art. 22a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Aktualnie Wnioskodawca wraz z żoną rozważają dokonanie sprzedaży lub wycofanie przedmiotowego gruntu do swojego majątku osobistego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty