Interpretacja indywidualna z dnia 29.11.2019, sygn. 0115-KDIT2-3.4011.383.2019.1.AW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-3.4011.383.2019.1.AW
Czy w wyniku zniesienia współwłasności nieruchomości brak uwzględnienia przy wzajemnych rozliczeniach nakładów poniesionych przez Współwłaściciela A na części nieruchomości użytkowanej przez niego spowoduje powstanie przychodu po stronie Wnioskodawcy?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 sierpnia 2019 r. (data wpływu 29 sierpnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych uzupełnionym pismem z dnia 14 października 2019 r. w zakresie ustalenia, czy w wyniku zniesienia współwłasności nieruchomości brak uwzględnienia przy wzajemnych rozliczeniach nakładów poniesionych przez Współwłaściciela A na części nieruchomości użytkowanej przez niego spowoduje powstanie przychodu po stronie Wnioskodawcy jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 sierpnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia, czy w wyniku zniesienia współwłasności nieruchomości brak uwzględnienia przy wzajemnych rozliczeniach nakładów poniesionych przez Współwłaściciela A na części nieruchomości użytkowanej przez niego spowoduje powstanie przychodu po stronie Wnioskodawcy. Wniosek został uzupełniony w dniu 14 października 2019 r. (data wpływu).
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca (osoba fizyczna) jest komandytariuszem w spółce komandytowej (dalej: Podmiot B), w związku z czym jest zobowiązany do obliczania i odprowadzania podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości odpowiadającej jego udziałowi w tejże Spółce Komandytowej.
Podmiot A oraz Podmiot B są współwłaścicielami nieruchomości położonej w XYZ. Podmiot A jest osobą prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, będąc współwłaścicielem nieruchomości dodatkowo we współwłasności majątkowej małżeńskiej. Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki osobowej prawa handlowego. Każdy ze współwłaścicieli ujął prawo współwłasności nieruchomości w ewidencji środków trwałych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty