28.11.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.11.2019, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.506.2019.1.KK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.506.2019.1.KK

Uznanie zawarcia operacyjnego i finansowego leasingu zwrotnego za dwie oddzielne transakcje, prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego od wydatków związanych z zakupem samochodu osobowego oraz prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego od rat leasingowych w ramach leasingu zwrotnego.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 3 września 2019 r. (data wpływu), uzupełnionym w dniach 23 września i 9 października 2019 r. (daty wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania zawarcia operacyjnego i finansowego leasingu zwrotnego za dwie oddzielne transakcje, prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego od wydatków związanych z zakupem samochodu osobowego oraz prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego od rat leasingowych w ramach leasingu zwrotnego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 września 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniach 23 września i 9 października 2019 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania zawarcia operacyjnego i finansowego leasingu zwrotnego za dwie oddzielne transakcje, prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego od wydatków związanych z zakupem samochodu osobowego oraz prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego od rat leasingowych w ramach leasingu zwrotnego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

Podatnik jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i prowadzi działalność wyłącznie opodatkowaną. Głównym przedmiotem działalności podatnika jest prowadzenie salonów sprzedaży samochodów oraz serwisów samochodowym jak również krótkoterminowy wynajem samochodów (na okresy krótko i długoterminowe). W przedmiocie działalności podatnika wskazana jest Sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek PKD 45.11.Z oraz Wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek PKD 77.11.Z. Wnioskodawca faktycznie wykonuje działalność gospodarczą w w/w zakresie. Wnioskodawca nabywa nowe samochody osobowe od podmiotów krajowych - autoryzowanych dealerów pojazdów danej marki - czynnych podatników podatku od towaru i usług zarejestrowanych na VAT na terytorium RP. W ramach prowadzonej działalności zdarza się, że Wnioskodawca (np. w celu uzyskania wolnych środków pieniężnych) decyduje się sprzedać dany nowy samochód firmie leasingowej, a następnie zawrzeć z tą firmą umowę leasingu tego samochodu (zazwyczaj jest to umowa leasingu operacyjnego). W praktyce gospodarczej jest to tzw. leasing zwrotny- tj. gdy po sprzedaży podatnik bierze w leasing ten samochód. Samochody będące przedmiotem leasingu wykorzystywane są przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jako samochody wykorzystywane przez serwis lub dział handlowy np. jako auto zastępcze czy testowe (w sytuacji, gdy na auto znajduje się nabywca jest ono wówczas przedterminowo wykupywane z leasingu), pojazdy są używane również do celów mieszanych w tym służbowe, auta również są wynajmowane klientom Wnioskodawcy np. na okres kilku lub kilkunastu miesięcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne