21.11.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21.11.2019, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.450.2019.1.AK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.450.2019.1.AK

Zwrot pracownikowi w trakcie zagranicznej podróży służbowej lub osobie niebędącej pracownikiem w czasie zagranicznej podróży kosztów noclegów w hotelu/obiekcie świadczącym usługi hotelarskie (udokumentowany rachunkiem/fakturą), dokonany przez Wnioskodawcę na rzecz ww. osób w stosunku do całej kwoty będzie korzystać ze zwolnienia pod warunkiem, że faktycznie zgoda na zwrot kosztów w powyższej kwocie podyktowana będzie uzasadnionym przypadkiem.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2019 r. (data wpływu 24 września 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z finansowaniem noclegu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 września 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z finansowaniem noclegu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, który jest publiczną szkołą wyższą w rozumieniu ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r., poz. 1668, z późn. zm.), może kierować w zagraniczne podróże służbowe pracowników, doktorantów, studentów oraz inne osoby, z którymi jest związany umowami cywilnoprawnymi. Każdorazowo podróż taka musi spełniać warunki określone w art. 21 ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej Ustawa).

W uzasadnionych przypadkach koszt noclegów w trakcie podróży służbowej może przekroczyć limit, wynikający z Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 roku, w sprawie należności przysługującej pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (dalej Rozporządzenie). Zgodnie z § 16 ust. 3 Rozporządzenia, Wnioskodawca może wówczas wyrazić zgodę na zwrot kosztów noclegu, pomimo przekroczenia limitu, o ile koszt noclegu udokumentowany jest rachunkiem. Za uzasadniony przypadek uznajemy np. sytuację, w której w danej miejscowości, w terminie delegacji nie ma możliwości znalezienia noclegu w kwocie niższej niż limit określony w Rozporządzeniu. Poniesiony wydatek jest wówczas konieczny, aby mógł być zrealizowany cel delegacji, zostaje więc poniesiony w interesie Wnioskodawcy. Nie może też być mowy o osobistych korzyściach odniesionych przez pracownika.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne