08.11.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 08.11.2019, sygn. 0112-KDIL2-1.4012.417.2019.1.AP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4012.417.2019.1.AP

Obowiązek zwiększenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego w związku ze sprzedażą wierzytelności odpisanej uprzednio jako nieściągalna.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 września 2019 r. (data wpływu 24 września 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku zwiększenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego w związku ze sprzedażą wierzytelności odpisanej uprzednio jako nieściągalna jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 września 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w powyższym zakresie.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest polskim rezydentem podatkowym, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podmiotem zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży materiałów budowlanych. Transakcje sprzedaży dokonywane są najczęściej z odroczonym terminem płatności. Często dochodzi do sytuacji, w których należności Wnioskodawcy (wynikające z dostaw towarów podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT) nie są regulowane (płacone) przez nabywców w ustalonym przez strony terminie. W takich sytuacjach na podstawie art. 89a ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) Wnioskodawca dokonuje korekty należnego podatku VAT od wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona.

Z uwagi na zaistniałe trudności w wyegzekwowaniu wierzytelności Wnioskodawca rozważa ich sprzedaż. Spółka zamierza zawrzeć umowę sprzedaży, na podstawie której przeniesie na rzecz osoby trzeciej prawo do wierzytelności w zamian za zapłatę kwoty niższej niż wartość nominalna tych wierzytelności. Po zawarciu umowy sprzedaży na nabywcę wierzytelności przejdą wszelkie roszczenia wynikające z tej wierzytelności, zaś po stronie Wnioskodawcy pozostanie wyłącznie roszczenie o zapłatę kwoty należnej z tytułu sprzedaży wierzytelności. Z uwagi na fakt, że sprzedawane wierzytelności zostały objęte wcześniej tzw. ulgą na złe długi wynikającą z przepisu art. 89a ustawy o VAT, Wnioskodawca zamierza dokonać zwiększenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku VAT należnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne