30.10.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.10.2019, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.201.2019.1.JS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.201.2019.1.JS

przemieszczenie i prawidłowe oznaczanie znakami akcyzy płynu do papierosów elektronicznych oraz wyrobów nowatorskich

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 27 sierpnia 2019 r. (data wpływu do Organu 30 sierpnia 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie przemieszczania i prawidłowego oznaczania znakami akcyzy płynu do papierosów elektronicznych oraz wyrobów nowatorskich, w zakresie pytań oznaczonych nr 1-6 we wniosku oraz w części pytania nr 7 dotyczącej obowiązku oznaczania przez Spółkę płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich znakami akcyzy w sytuacji, gdy wyroby wyprodukowane, nabyte wewnątrzwspólnotowo lub importowane przed 1 lipca 2020 r., to Spółka przeznacza do dalszej sprzedaży po 30 czerwca 2020 r. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 sierpnia 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie przemieszczania i prawidłowego oznaczania znakami akcyzy płynu do papierosów elektronicznych oraz wyrobów nowatorskich.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

Wnioskodawca jest częścią międzynarodowej grupy zajmującej się sprzedażą m.in. wyrobów tytoniowych, płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich.

W ramach grupy, spółka A z tej grupy nabywa płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie od swoich kontrahentów spoza Unii Europejskiej, a następnie wysyła wyroby z terytorium państwa członkowskiego UE (ze swojego magazynu lub z magazynu operatora logistycznego, z którego usług spółka A z grupy będzie korzystać) do prowadzonego przez Wnioskodawcę składu podatkowego na terytorium kraju. Z momentem wysyłki wyrobów z terytorium państwa członkowskiego UE, spółka A z grupy sprzedaje wyroby spółce B z grupy, która pozostaje ich właścicielem do momentu wyprowadzenia wyrobów ze składu podatkowego Wnioskodawcy.

Z powyższego wynika, iż w czasie dostawy wyrobów do Wnioskodawcy, ich własność należy do spółki B z grupy. Dopiero, gdy kontrahent Wnioskodawcy wyrazi zapotrzebowanie na powyższe wyroby, ich własność przechodzi na Wnioskodawcę. Moment przejścia własności wyrobów ze spółki B z grupy na Wnioskodawcę następuje więc z momentem wyprowadzenia wymienionych wyrobów ze składu podatkowego Spółki poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Przejście własności jest dokumentowane fakturą VAT wystawioną przez spółkę B z grupy na Wnioskodawcę. Faktura ta wystawiana jest zatem dopiero w momencie wyprowadzenia wyrobów ze składu podatkowego Wnioskodawcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne