Interpretacja indywidualna z dnia 31.10.2019, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.171.2019.4.PB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.171.2019.4.PB
w zakresie skutków podatkowych sprzedaży Nieruchomości.
Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 8 sierpnia 2019 r. (data wpływu 9 sierpnia 2019 r.), uzupełnionym 18 października 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży Nieruchomości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 sierpnia 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży Nieruchomości.
Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem z 25 września 2019 r. Znak: 0115-KDIT1-2.4012.460.2019.4.AP, 0111-KDIB2-2.4014.171.2019.3.PB, wezwano Zainteresowanego będącego stroną postępowania do jego uzupełnienia.
Wniosek uzupełniono 18 października 2019 r.
We wniosku złożonym przez:
- Zainteresowanego będącego stroną postępowania: W. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;
- Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: Z. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa;
przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawcy i planowana transakcja.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w K. (Zainteresowany będący stroną postępowania, dalej: Zbywca) jest właścicielem nieruchomości położonej w G. (dalej: Nieruchomość).
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w W. jest osobową spółką komandytową (Zainteresowany niebędący stroną postępowania, dalej: Nabywca), która planuje nabyć od Zbywcy Nieruchomość.
Wnioskodawcy wyjaśniają jednocześnie, iż w określonym czasie po nabyciu Nieruchomości, wspólnicy Nabywcy dokonają sprzedaży ogółu praw i obowiązków komandytariusza i komplementariusza, jakie przysługują im w Nabywcy (dalej: Udziały) na rzecz dwóch podmiotów trzecich, którzy nabędą odpowiednio ogół praw i obowiązków komandytariusza oraz ogół praw i obowiązków komplementariusza (łącznie jako Nabywca Udziałów) po uprzednim spełnieniu się warunków określonych w ramowej umowie dotyczącej przyszłego, planowanego nabycia Nieruchomości przez Nabywcę i nabycia Udziałów przez Nabywcę Udziałów (Umowa ramowa). Umowa ramowa została zawarta pomiędzy podmiotem należącym do grupy kapitałowej Zbywcy (tj. spółką X) oraz podmiotem należącym do grupy kapitałowej Nabywcy Udziałów (tj. spółką Y spółka z ograniczoną odpowiedzialnością II spółka komandytowa). Zgodnie z Umową ramową, Y spółka z ograniczoną odpowiedzialnością II spółka komandytowa uprawniona jest do wskazania Nabywcy Udziałów tj. wskazania podmiotów ze swojej grupy kapitałowej, które finalnie nabędą Udziały. Konsekwentnie, zgodnie z decyzją Y spółki z ograniczoną odpowiedzialnością II spółki komandytowej, ogół praw i obowiązków komandytariusza w Nabywcy zostanie nabyty przez spółkę Y spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa, zaś ogół praw i obowiązków komplementariusza w Nabywcy zostanie nabyty przez spółkę Y spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty