Interpretacja indywidualna z dnia 07.10.2019, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.298.2019.1.PJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.298.2019.1.PJ
Zamierzone połączenie Wnioskodawcy ze Spółką przejmowaną, skutkujące przeniesieniem całego majątku Spółki na Wnioskodawcę, nie będzie podlegało pod zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług, bowiem będzie mieściło się w pojęciu zbycia przedsiębiorstwa, do którego odnosi się przepis art. 6 pkt 1 ustawy, zgodnie z którym przepisów tej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 2 sierpnia 2019 r. (data wpływu 7 sierpnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podlegania opodatkowaniu przejęcia spółki, w której Wnioskodawca jest wyłącznym udziałowcem jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 sierpnia 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podlegania opodatkowaniu przejęcia spółki, w której Wnioskodawca jest wyłącznym udziałowcem.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca (zwany dalej: Spółką przejmującą) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, prowadzącą działalność polegającą na świadczeniu usług turystycznych. Wnioskodawca jest też wyłącznym udziałowcem w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (zwaną dalej: Spółką z o.o. lub Spółką przejmowaną), która jest właścicielem platformy internetowej zrzeszającej oferty usług noclegowych oraz jest właścicielem trzech ośrodków wypoczynkowych.
Wnioskodawca ze względów ekonomicznych zamierza dokonać przejęcia w drodze inkorporacji Spółki z o.o. Powyższe uzasadnione jest m.in. możliwością zamieszczania przez Wnioskodawcę na obecnie posiadanej przez Spółkę z o.o. platformie internetowej oferty Wnioskodawcy w zakresie świadczonych przez niego usług noclegowych. Powyższe ekonomicznie uzasadnione jest również dążeniem do obniżenia kosztów prowadzonej działalności, przykładowo w takich zakresach jak: obniżenie kosztów administracyjnych, zarządzania, kosztów obsługi księgowej, utrzymania stron www itp.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty